سهم صنوف تولیدی در صادرات غیرنفتی افزایش می یابد/ اصناف توان رقابتی بالایی دارند

دبیرکل اتاق اصناف ایران با تبریک روز صادرات به همه فعالان اقتصادی گفت: با توجه به توان بالای بنگاه های اقتصادی در تولید، باید سهم صادرات صنوف تولیدی در صادرات غیرنفتی کشور افزایش یابد.

علی عوض پور در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به مناسبت ۲۹ مهر ماه ؛ روز صادرات افزود: در حال حاضر بخشی از سبد صادراتی کشور توسط فعالان بنگاه های تولیدی صنفی صورت می پذیرد و اگر حمایت های لازم از این بخش صورت بگیرد، این سهم افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: با توجه به هدف گذاری شورای عالی صادرات و در راستای حمایت از بنگاه های صنفی و تعاملات صورت گرفته ، از سال آینده سهم صادراتی اصناف افزایش می یابد.

دبیر کل اتاق اصناف ایران افزود: آمار صادرات اصناف اکنون سالانه ۵۰۰ میلیون دلار است؛ در حالی که می توان با تجمیع توانایی ها و برنامه ریزی در یک بازه زمانی یک ساله آن را به سه تا چهار برابر افزایش داد.

وی افزود: بنگاه‌های کوچک و متوسط سهم بالایی در اقتصاد، تولید، صنعت و صادرات کشورها دارند و از آنجا که تعداد بنگاه‌های کوچک و متوسط در هر کشوری بالاست، سهم بسیار زیادی نیز در تقویت اقتصاد دارند. به دلیل پایین بودن هزینه‌های بالاسری این بنگاه‌های تولیدی، قیمت تمام شده محصولات آنها کاهش می‌یابد و از این رو مزیت رقابت بالایی دارند.

عوض پور تاکید کرد: در بیشتر کشورهای جهان توجه ویژه‌ای به توسعه این بنگاه‌ها می‌شود، و باید یکی از اولویت‌های دولت دوازدهم نیز حمایت جدی از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط باشد که  با اختصاص یارانه تولید به این بنگاه‌ها سهم صادراتی را افزایش دهند تا از میزان وابستگی به درآمدهای نفتی کاسته شود.

منبع: اتاق اصناف ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید