نظارت بر فعالیت واسطه های عرضه کالا ضروری است/ واحدهای صنفی باید مکلف به نصب صندوق مکانیزه فروش شوند

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل بازار حذف قیمت ها نیست، گفت: موافق اجرای طرح حذف قیمت از روی کالاها نیستیم چرا که با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم و باید تفاوت بین قیمت تولید و مصرف را مدیریت کنیم به گونه ای که قیمت روی کالاها به صورت غیر واقعی درج نشود.

محمدرضا پور ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: به نظر من با اجرای این طرح از یک طرف تولید کننده و از طرف دیگر مصرف کننده متضرر می شوند؛ به جای حذف قیمت از روی کالا کنترل حلقه واسطه ها ضروری ترین کار است که وزارت صنعت باید آن را دنبال کند.

وی با بیان اینکه واسطه ها باعث بالا رفتن قیمت کالاها می شوند، تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت تعیین قیمت در بازار به گونه ای است که واسطه ها نقش آفرین هستند و سود نهایی را می برند؛ به عنوان مثال واسطه یک کالای سه هزار تومانی را می خرد و ۵ هزار تومان می فروشد اما مصرف کننده نهایی از قیمت واقعی کالا اطلاع ندارد و آن  را خریداری می‌کند.

پور ابراهیمی افزود: برنامه وزارت صنعت این است که بهای درج شده بر روی کالا را  حذف کنند تا قیمت ها واقعی شود ؛ این طرح خوب است اما از عیب هایش این است که با حذف قیمت دیگر امکان نظارت بر عدد و رقم ها وجود ندارد لذا باید به جای این کار،  نظارت بر واسطه های توزیع کالا بیشتر شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات خوب برای حل این مشکل ، نصب صندوق مکانیزه فروش برای تمام پایانه های فروشگاهی است چرا که از این طریق هم مالیات بر ارزش افزوده را می توان محاسبه کرد و به نفع مصرف کننده و تولید کننده خواهد بود .

وی افزود: به اعتقاد من در وهله نخست نظارت بر جریان واسطه ها در حوزه اقتصاد ضروری است و دوم موضوع اجرای صندوق مکانیزه فروشگاهی است که باید تمامی واحدها مکلف به نصب صندوق مکانیزه شوند .

پور ابراهیمی همچنین در خصوص مراحل تصویب اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: در حال حاضر کلیات این قانون در کمیسیون اقتصادی تصویب شده و وارد جزییات آن شده ایم؛ کمیته مالیاتی کمیسیون کار را جلو برده است و تا دو هفته آینده بخش‌ های آماده شده اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیته تصویب خواهد شد و مصوبه نهایی را کمیسیون اقتصادی اجرا می کند.

منبع: اتاق اصناف ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید