جلسات کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف تهران هر هفته به منظور بررسی اوضاع اقتصادی اصناف برگزار می گردد.

 جلسات کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف تهران هر هفته به منظور بررسی اوضاع اقتصادی اصناف برگزار می گردد.

در آخرین جلسه برگزار شده رسول شجری رییس این کمیسیون در خصوص مسایل اقتصادی اصناف گفت: برخی از مسایل در قالب قانون مطرح می‌شود ولی شایسته است از اصناف نظرخواهی شود به طور مثال: بحث مالیات بر ارزش افزوده یک قانون است ولی وقتی اتاق نظرات اصناف را منعکس نماید، شرایط تغییر پیدا می‎کند. نظرات جامعه اصناف کارشناسانه است، صنفی‌ها دنیادیده و باتجربه هستند و در مسائل اجتماعی و سیاسی آگاه و نظراتشان به نفع اقتصاد کشور می‎باشد و به نتیجه می‌رسند. اصناف به مسایل حساس‎ترند. اصناف اخلال به وجود نمی‌آورند بلکه در راستای جامعه مطلوب اقتصادی گام برمی‎دارند.

وی افزود: زمانی‌که اتاق پیگیر مسائل باشد قطعاً مشکلات جامعه حل خواهد شد.

شجری اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‎کننده نهایی را یک برخورد منطقی دانست و گفت: الان که مالیات بر ارزش افزوده در حال بازنگری است اتاق با شورای نگهبان مکاتبه نماید که آیا مالیات بر ارزش‌افزوده با شرایط اصناف و جامعه ما سازگاری دارد یا خیر؟ کمیسیون امور اقتصادی اتاق خواستار آن باشد که این مصوبه را از شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی بازگرداند

رئیس کمیسیون در خصوص ارز و قیمت آن گفت: نرخ ارز باید با شرایط اقتصادی کشور منطبق باشد. بالا و پائین بودن نرخ ارز مشکلات خاص خودش را دارد. کنفرانس نرخ ارز به این نتیجه رسید که ارز باید به نرخ ثابتی برسد یکی از مسائلی که در اقتصاد مقاومتی مطرح شده است ثابت شدن نرخ ارز مهمتر از قیمت آن است. وقتی نرخ ارز بدون معیار بالا رود، کسانی که بدهی یا حساب باز به کشورهای دیگر دارند باید بدهکاری خود را بر اساس دلار پرداخت نمایند. که نتیجه آن پرداخت مبالغ زیادتر به کشورهای دیگر است.

غمام‌نو یکی از اعضای کمیسیون هم گفت: اتاق در رده‎های بالا می‎تواند خیلی تأثیرگذار باشد و خوب عمل نماید، شایسته است اتاق با اصناف همکاری داشته باشد.

بهبهانی عضو دیگر کمیسیون هم نگرانی خود را از مصوبه مالیات بر ارزش افزوده که تصویب و در دستور کار شورای نگهبان قرار گرفته ابراز نموده و گفت: قبل از این‌که قانون به مرحله اجرا و به کل جامعه تسری پیدا کند اتاق با شورای نگهبان مکاتبه نماید که حداقل مالیات بر ارزش افزوده به واحدهای کوچک تسری نیابد و فشاری بر واحدهای کوچک تولیدی نباشد و از شورای نگهبان تقاضا شود که با اصلاحاتی به مجلس برگردانده شود.

وی اذعان داشت: شورای پول واعتبار بیشتر از سه سال است که قصد دارد به واحدهای کوچک تولیدی اعتباراتی اختصاص دهد ولی هنوز عملیاتی نشده است.! کدام‌یک از واحدهای کوچک جامعه اصناف توانسته‌اند از این اعتبارات بهره‌مند شوند؟

بهبهانی اضافه نمود: قرار بود کشور ترکیه در ایران جشنواره جوراب برگزار نماید ولی صنف تولیدکنندگان و فروشندگان کالای کشباف و جوراب با قسمت نساجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران مکاتبه و اعلام نمود واردات جوراب در رسته ما ممنوع می‌باشد زیرا که قادر است جوراب ۳۰۰ میلیون جمعیت کشور اعم از مردانه، زنانه و بچه‌گانه را تهیه و توزیع نماید.خوشبختانه قسمت نساجی سازمان از برگزاری جشنواره جوراب ممانعت به عمل آورد که جای تشکر و قدردانی از سازمان را دارد.

عراقچی هم گفت: در ماه رمضان سال‎جاری به صنف ما ابلاغ نمودند که واحدهای صنفی فرش دستباف مالیات بر ارزش‌افزوده را پرداخت نمایند اما در پی تلاش‌های مکرر همانند سابق صنف فرش از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف شد.

.فیض‌آبادی عضو دیگر این کمیسیون هم گفت: هیئت وزیران در تاریخ ۱۵/۰۴/۹۶ طی مصوبه‌ای فهرست ۱۰۵ قلم کالایی که ممنوعیت واردات به کشور را دارد اعلام و مطرح نموده چون تولیدات داخل داریم نباید این کالاها وارد کشور بشود.

وی در ادامه سخنان خود ابراز داشت: دریکی از مقالات روزنامه همشهری یکی از نمایندگان مجلس گفته بود «باید تغییراتی در روش‌های کسب و کار بدهیم، در چهار ماه گذشته توسط اتاق اصناف تهران یک پروانه کسب صادر نشده است.» جای تأسف دارد که نماینده مجلس از قوانین صنفی کشور بی‌اطلاع است، سؤال این است واقعاً ۱۳۵ اتحادیه تحت‌پوشش اتاق یک پروانه کسب صادر ننموده است؟!

در ادامه جلسه عراقچی گفت: یکی از مسائل مهم اقتصادی نرخ ارز است؟ در طول این چهار سال برای نرخ ارز چه اتفاقی می افتد. اتاق به بانک مرکزی مکاتبه نماید که کمیسیون امور اقتصادی جلسه‌ای مبنی بر نرخ ارز با آقای سیف برگزار نماید. آقای سیف دید بین‌المللی دارد و در راستای اقتصاد بین‌المللی گام برمی‌دارد. باید نظر اصناف را بداند. به نظر بنده اگر نرخ ارز پائین باشد قاچاق کالا مهار نمی‌شود و نه تنها تورم مهار نمی‌شود بلکه میزان آن بالا می‌رود. اگر قیمت ارز بالا رود دیگر برای ترکیه صرف ندارد که روسری و جوراب ترک را در ایران پخش نماید.

مجتبی درودیان دیگر عضو کمیسیون گفت: کشورهای دیگر همانند ما ثروتمند نیستند، ولی چون قانونمند هستند اقتصاد بهتری دارند و از نظر اقتصادی راحت‌تر می‌توانند کشورشان را اداره نمایند.

دکتر فلاح مشاور کمیسیون طی سخنان اظهار داشت: جهان با سه واحد پول: دلار، یورو و یوان بیشتر سروکار دارد. حجم تجارت جهان یا همان درآمد جهان ۶۱ هزار میلیارد دلار است؛ که آمریکا ۱۸ هزار میلیارد دلار، چین ۱۳ هزار میلیارد دلار، ژاپن ۵/۴ هزار میلیارد دلار و آلمان ۹/۳ هزار میلیارد دلار به ترتیب بیشترین سهم از حجم تجارت جهان را دارند. کشورهایی که با هم معاملات دارند با اینکه واحد پولشان دلار نیست اما بر اساس دلار تجارت می‌نمایند چون مقیاس پول جهان دلار است. مدت‌هاست که آمریکا پیش‌آهنگی صنعتی و اقتصادی خود را از دست داده است و فقط با پول کار می‌کند. میانگین یا محور تولید ناخالص ملی ایران ۲۵۰ میلیارد دلار، ترکیه ۸۷۰ میلیارد دلار و عربستان ۵۵۰ میلیارد دلار می‌باشد. گردش پول و ذخایر بانک ملی شامل: حجم نقدی (اعم از اسکناس، سکه و طلا)، ذخایر ارزی کشور و سپرده‎های دیداری می‌باشد. قیمت ارز را بخت و اقبال تعیین نمی‌نماید، بلکه مجموعه اقتصاد ملی تعیین می‌نماید. اقتصاد ملی ما کارآمدی ندارد. ارز و پول خارجی انحصاراً در دست دولت می‌باشد که تحت شرایط فعلی کارکرد ایران محاسبه می‌شود. ایران از جمله کشورهایی است که بالقوه قوی ولی بالفعل ضعیف است.

منبع: اتاق اصناف ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید