برگزاری نشست مشترک اتاق اصناف و اتاق بازرگانی ایران در حوزه کسب و کارهای نوین

 نشست مشترک اتاق بازرگانی و اتاق اصناف ایران با فعالان حوزه کسب و کارهای نوپا در جهت تشکیل کارگروهی برای بررسی راهکارهای بهبود کسب‌وکار های نوین به میزبانی اتاق بازرگانی ایران از سوی کمیسیون فناوری‌اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران با حضور محمد طاهر فاضلی مدیر کسب و کارهای نوین اتاق اصناف ایران،غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران و محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، در ابتدای جلسه، محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات واقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران ضمن خوش آمد گویی به نمایندگان کسب و کارهای نوین به تشریح عملکرد و بیان هدف برگزاری این نشست پرداخت.

طلایی گفت: بخش خصوصی ما توان و ظرفیت فراوانی در حوزه فاوا دارد، اما متأسفانه مشکلات زیادی در حوزه قوانین و مقررات این حوزه وجود دارد و ما نتوانسته‌ایم رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد با تشکیل این کمیته مشترک میان دو اتاق غیردولتی، بتوان این مشکلات قانونی را جمع‌آوری، پیگیری و برای رفع آن‌ها تلاش کرد.

طلایی افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور باعث تسهیل رشد و توسعه می‌شود و دولت‌های منطقه فعالیت‌های زیادی برای توسعه فاوا داشته و سعی کرده‌اند محیط مناسبی را برای این امر به وجود آورند چراکه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث رشد سایر بخش‌ها هم می‌شود.

مدیر کسب و کارهای نوین اتاق اصناف ایران نیز در این نشست با اشاره به نشست استارت آپ های منتخب الکامپ در اتاق اصناف که هفته گذشته در اتاق اصناف ایران برگزار شد، گفت: اتاق اصناف ایران با بررسی مشکلات و چالش های پیش روی استارت آپ ها نقش اتاق اصناف و بازرگانی را در جهت رفع مشکلات آنها بسیار حیاتی می داند.

محمدطاهر فاضلی افزود: تشکیل کارگروه مشترک میان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق اصناف ایران با هدف پی‌گیری و حل چالش‌ها و مشکلات شرکت‌های نوپا و نوآور اقدامی مفید برای استارت آپ هاست و می تواند موانع را هموار سازد.

فاضلی اضافه کرد: گام های بزرگی که امروز در جهت رفع مشکلات کسب و کار های نوپا برداشته می شود تا آنها را تبدیل به کسب و کاری عظیم کند باعث حل مشکلات کسب و کارهای اینده می شود و این امر با همکاری اتاق اصناف ایران و اتاق بازرگانی امکان پذیر است.

در ادامه اکبرنژاد مشاور فناوری طالاعات اتاق اصناف ایران با اشاره به  اینکه  روی آوردن به کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپی شدن به نقطه عطفی در جریان اشتغال کشور بدل شده است و باید  از این کسب‌وکارهای نوپا حمایت کافی به عمل آید افزود :

بی‌تردید بازار اشتغال جوانان با حمایت از این استارت آپ ها داغ‌تر خواهد شد. کمیل اکبرنژاد افزود : شکی نیست در سالی که قرار است تولید و اشتغال رونق بگیرد، حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان، می‌تواند کاتالیزری باشد که به فضای کسب‌وکار رونق ببخشد. با وجود صدها هزار دانش‌آموخته دانشگاهی و ذهن‌های خلاقی که هر کدامشان می‌تواند مدیریت یک استارت‌آپ را برعهده بگیرد، حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی، کشور را در مسیر اشتغال‌زایی، تولید علم و توسعه متوازن رهنمون خواهد کرد.

اکبرنژاد افزود :در صورت حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی، علاوه بر این‌که تولید و اشتغال در کشور جان می‌گیرد، در رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز توسعه و قرار گرفتن ایران بر بام علم و فناوری منطقه هم کمک خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست با اشاره به ائتلاف اتاق ایران و اتاق اصناف برای تشکیل کارگروه پی‌گیری مشکلات کسب‌وکارهای نوپا و نوآور گفت: این اقدام مبارک مایه امیدواری است، همچنین شما می‌دانید که سه اتاق غیردولتی اصناف و تعاون و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دبیرخانه سه اتاق تشکیل داده‌اند و تلاش می‌کنند مسائلشان را با یکدیگر حل کنند.

غلامحسین شافعی در ادامه  موضوع مقاومت در برابر تغییرات تکنولوژیک را مورد توجه قرار داد و گفت: اگر شرایط گذشته را بررسی کنیم می‌بینیم که همیشه در برابر تغییرات مقاومت بوده است و نباید از این موضوع ناامید شد.

ویافزود: مقاومت در برابر تغییر در کشور ما ریشه تاریخی دارد و در حال حاضر هم در مورد بعضی استارت‌آپ‌ها این مقاومت وجود دارد اما به نظر بنده توفیق خیلی سریع‌تر حاصل می‌شود. نباید این مقاومت‌ها را خیلی بزرگ فرض کرد و باید تلاش کنیم که رفع شوند.

محمدرضا جعفریان مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران نیز به بیان چالش های مالیاتی و حقوقی استارت آپ ها پرداخت و آنها را از راهکارهایی برای حل این مشکلات آگاه ساخت.

در ادامه کار این نشست، نمایندگان استارت آپ های دعوت شده به بیان نقطه نظرات خود در این زمینه پرداختند و خواستار حمایت اتاق اصناف ایران و اتاق بازرگانی ایران در زمینه های تنظیم مقررات، اخذ مجوزها، سرمایه گذاری، مالیات و نظارت شدند.

منبع : اتاق اصناف ایران 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید