دستگاه‌های اجرایی از تصدی‌گری‌های اقتصادی خارج شوند

دستگاه‌های اجرایی از تصدی‌گری‌های اقتصادی خارج شوندبه اعتقاد سخنگوی هیات رییسه مجلس علت ضعف مکانیزم نظارتی در دستگاه‌های اجرایی تمرکز در کسب سود و باقی نماندن انگیزه، ارزش و امکانات در متولیان دولت اقتصاد برای اعمال نظارت‌ها و افزایش کارآیی‌ها شده است.
به گزارش اصناف ایران به نقل از ایسنا بهروز نعمتی گفت: اعتماد به بخش خصوصی در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موجب تحول در نظام اقتصادی کشور می‌شود.
این عضو کمیسیون صنایع معادن مجلس خروج دستگاه‌های اجرایی از تصدی‌گری‌های اقتصادی را خواستار شد و افزود: دستگاه‌های دولتی باید به عنوان حامیان و ناظران اقتصادی ایفای نقش کنند. بی‌توجهی به این مساله موجب تداوم وضعیت غیرقابل قبول جاری می‌شود. دولت باید به این مساله توجه داشته باشد که تجربیات گذشته دولتی جوابگو نیست. اگر دستگاه‌های اجرایی خود را از بخش‌های مختلف اقتصادی بیرون بکشد و اختیار را به مردم بسپارند وقت نظارت کردن‌، فکر کردن و برنامه‌ریزی برای فراهم کردن رشد اقتصادی و بستن گلوگاه‌های فساد و رانت را خواهند داشت.
نماینده مردم اسدآباد اظهار کرد: یکی از دلایل ضعف نظارت‌ها غرق بودن دستگاه‌های اجرایی در حوزه اقتصاد و کسب منافع سرشار از این ناحیه است. این مساله موجب متمرکز شدن توان اجرایی و امکاناتی دستگاه‌های دولت در کسب سود و باقی نماندن انگیزه، انرژی و امکانات در ساختار دولتی اقتصاد برای اعمال نظارت‌ها و افزایش کارایی‌ها شده است.
نعمتی قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور را به انجام کارهای کارشناسی‌تر در حوزه نظارت فرا خواند و افزود: دی‌نفع بودن و سیاستگذار بودن دستگاه‌های اجرایی در حوزه اقتصاد خلائی به وجود آورده است که ضمانت اجرایی نظارت‌ها را زیر سوال برده است.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پیشنهادی خواستار به خدمت گرفتن همه نخبگان اقتصادی با گرایش‌های مختلف در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور شد و افزود: مغز متفکر نظام برنامه‌ریزی کشور باید بستر به خدمت گرفتن افکار و اندیشه‌های مختلف در حوزه‌های گوناگون را به وجود آورند تا لوایح و قوانین جامع‌تر و پخته‌تری در دولت تهیه شود.
نماینده مردم اسدآباد خواستار به خدمت گرفتن بنیه کارشناسی کشور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شد و افزود: کارشناسانی که در حال حاضر به کمیسیون‌های تخصصی و مرکز پژوهش‌ها مشاوره می‌دهند کافی نیست. معتقدم در حوزه اقتصادی مرکز پژوهش‌ها باید متفکرترین و متخصص‌ترین دانشمندان، اساتید، نخبگان و مدیران با تجربه را به خدمت بگیرد تا بتواند خوراک علمی و تخصصی همه جانبه و سطح بالایی را به همه بخش‌های مدیریتی کشور ارائه دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید