بهترین راهکار برای کنترل قیمت ها ایجاد فضای رقابتی است

 بهترین راهکار برای کنترل قیمت ها ایجاد فضای رقابتی استقائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : بهترین راهکار برای کنترل قیمتها و حقوق مصرف کننده ، ایجاد فضای رقابتی است.
به گزارش خبرنگار اصناف ایران ، مجتبی خسروتاج که پیرامون کنترل بازار شب عید از شبکه خبر با مردم سخن می گفت، افزود: برای تسهیل در نظام توزیع و بهبود کیفیت و بازرسی و راحتی مصرف کننده در حال توسعه فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای هستیم.
وی ادامه داد: فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای در کشورهای پیشرفته 60 تا 80 درصد از نظام توزیع را برعهده دارند اما این سهم در ایران 5 درصد است.
خسروتاج با بیان اینکه در ایران به ازای هر 40 نفر یک واحد صنفی داریم، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته به ازای هر 200 تا 300 نفر یک واحد صنفی وجود دارد .
خسروتاج گفت: ضوابط میزان سود واحدهای صنفی مصوب شده و قیمت بخشی از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم را دولت تعیین می کند ضمن اینکه قیمت گذاری بخش زیادی از کالاها مطابق ضوابط واحدهای صنفی مشخص می شود.
خسرو تاج با اشاره به برگزاری نمایشگاههای بهاره گفت : در نشست های متعدد با نمایندگان تشکل های صنفی تلاش شد با برگزاری بیش از 200 نمایشگاه در استان های مختلف ، با عرضه بیشتر انواع کالا از افزایش قیمت ها جلوگیری شود ضمن اینکه کنترل های لازم از سوی دستگاه های نظارتی انجام شد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در سال های گذشته ظرفیت سازی های زیادی برای تولید کالاها در کشور انجام شده است، یادآور شد: : به دلیل همین ظرفیت سازی ها، اکنون واحدهای صنفی برای فروش مشکل دارند و لذا تلاش داریم از طریق صادرات غیر نفتی برای کالاها تقاضا ایجاد کنیم.
خسروتاج تصریح کرد: در حال حاضر 3 میلیون واحدصنفی داریم و خیلی از واحدهای صنفی به جز مواد غذایی، از رکود و کسادی بازار رنج می برند و بسیاری از کسبه رعایت حال مردم را می کنند زیرا از جنس خود مردم هستند.
وی ادامه داد: به هر میزان آگاهی مردم از کیفیت کالاها افزایش یابد، فروشنده هم مجبور می شود کالای بهتری تحویل دهد.
وی تاکید کرد: مردم اگر شکایتی از گرانی کالا دارند با 124 تماس بگیرند و یا از سازمان حمایت پیگیر باشند هر چند بهترین راهکار کنترل قیمت ها ، ایجاد فضای رقابتی است.
خسروتاج اظهار کرد: یکی از برنامه های ما با اتحادیه های صنفی این است که کالا را با کیفیت بهتری بدهد که از ابتدای امسال شروع شده است . اتحادیه ها باید دستورالعمل را برای واحدهای صنفی ارائه کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید