مالیات اصناف با رکود فعلی بسیار بالا است

 اصناف بیشترین سهم را در تولید ناخالص داخلی دارند /مالیات اصناف با رکود فعلی بسیار بالا استرئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی گفت: بیشترین مشارکت مردم و بخش خصوصی در راستای اصل 44 قانون اساسی در بخش اصناف بوده که به صورت خاص به آن پرداخته شده و اصناف بیشترین سهم را در تولید ناخالص داخلی کشور دارند.
به گزارش خبرنگار اصناف ایران، شهباز حسن پور در دیدار با علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران افزود: اتاق اصناف ایران نماینده واقعی بخش خصوصی در مجموعه اصناف است و می توان گفت تنها مجموعه ای است که بی واسطه با مردم در ارتباط است و با تعاملات خوبی که با دولت داشته موفق عمل کرده است .
وی اضافه کرد: فراکسیون اصناف در مجلس به این دلیل تشکیل شده تا حداکثر تعامل و همکاری مجلس با اتاق اصناف ایران و اتاق‌های اصناف شهرستانها را داشته باشد که تاکنون تعاملات خوبی صورت گرفته و فراکسیون اصناف آمادگی دارد نقاط ضعف قانون نظام صنفی را با جمع بندی کلی صاحب نظران به صورت طرح در مجلس مطرح و نواقص احتمالی را برطرف کند.
حسن پور با بیان اینکه اکنون فرصت‌های خوبی برای اصناف ایجاد شده است، تصریح کرد: برای حمایت از تولید و کسب و کار باید اتاق اصناف ایران با همراهی فراکسیون اصناف پیشنهادات لازم را به کمیسیون اقتصاد ارائه بدهند تا به صحن علنی مجلس بیاید و باید به سمت و سویی حرکت کنیم که بتوانیم طرح های داده شده اصناف را در مجلس دفاع کنیم تا رای بیاورد.
وی با بیان اینکه اکنون مثلث همکاری مجلس شورای اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف در حال شکل گرفتن است، افزود: برخی از قوانین و مقررات نیاز به اصلاح دارد تا فضای کسب وکار بهبود پیدا کند که با تعاملات صورت گرفته ، مشکلات اصناف مرتفع خواهد شد.
حسن پور در خصوص اینکه در بودجه سال 94 سعی شده تا مبنا درآمدهای نفتی نباشد، گفت: برای نخستین سال است که کمترین درصد وابستگی بودجه به نفت و کمتر از 50 درصد بودجه متکی به نفت در نظر گرفته شده است. بقیه بودجه اتکا به سایر توانمندیها دارد که امسال بر روی صادرات، درآمدهای مالیاتی، گمرگ و مشارکت بخش خصوصی در بحث اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی شده است و یکی از ارگان‌هایی که می‌تواند در اقتصاد مقاومتی تاثیر گذار باشد، اصناف هستند.
وی تصریح کرد: حمایت از تولید در دستور کار مجلس قرار گرفته است که با پیشنهادات اتاق بازرگانی به دنبال برنامه ریزی هستیم که همه تولیدکنندگان را در بر می‌گیرد و اصناف را هم شامل می‌شود.
حسن پور اظهارکرد: با توجه به رکود فعلی حاکم بر بازار، مالیات دریافتی از اصناف بسیار زیاد است که در این زمینه توجه دولت و وزارت اقتصاد و دارایی کم بوده و دریافت مالیات‌های سنگین بخصوص از اصناف خرد، ظلم مضاعف است.
وی افزود: آنگونه که باید به نقش اصناف در کشور اهمیت داده نشده اما ایجاد بانک اصناف برای حمایت از تولیدکنندگان ضروری است و در حال حاضر بسیاری از بانکها با سرمایه اصناف کار می‌کنند اما زمانی که اصناف نیازمند وام هستند از آنها ضامن کارمند می‌خواهند که این توهین به اصناف است.
حسن پور تاکید کرد: تاسیس بانک اصناف و بیمه کردن تمام صنوف از جمله برنامه‎های فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی و اتاق اصناف ایران است که با جدیت در حال پیگیری است .
وی افزود: یکی از موارد دارای اهمیت در بودجه سال 94 بودجه صادرات است که همه تولیدکنندگان را در برمی‌گیرد و اصناف نقش اساسی در تولید داشته‌اند. اتاق اصناف ایران با وجود نیروهای کارآمد باید تعاملات بیشتری با فراکسیون اصناف داشته باشند تا در کمیسیون ها نگاه بهتر و جدی تر به جایگاه اصناف در اقتصاد داشته باشیم.
رییس اتاق اصناف ایران نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از عملکرد اتاق در سال جاری، بر لزوم تغییر نگاه به نقش اصناف در اقتصاد کشور تاکید کرد و گفت: دولت با واگذاری امور اجرایی به اصناف، از بخش عظیمی از وظایف اجرایی و به تبع آن هزینه‌های مترتب بر آن رها خواهد شد.
علی فاضلی افزود: این تغییر نگاه باید در قانون نظام صنفی ایجاد شود و در قوانین دیگر از جمله قانون کسب و کار و همچنین حمایت از تولید ملی نیز تسری یابد.
وی آمادگی اتاق اصناف ایران را برای بررسی کارشناسی مسایل اصناف با همکاری مجلس شورای اسلامی برای خروج از وضعیت فعلی اعلام کرد.
فاضلی تصریح کرد: ما نیازمند قوانین حمایتی هستیم و این موضوع جز از طریق تصویب قوانین راهگشا در مجلس شورای اسلامی امکانپذیر نیست.

اتحادیه لوازم خانگی فلزی (آشپزخانه) به نقل از اتاق اصناف ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید