ایران آماده خیز بلند اقتصادی است/بازبینی مناسبات اقتصادی کشورها با ایران

ایران آماده خیز بلند اقتصادی است/بازبینی مناسبات اقتصادی کشورها با ایرانرییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که جمهوری اسلامی ایران آماده خیز بلند اقتصادی است، گفت: در ماه های اخیر هفته ای نبوده است که درخواست ملاقاتی برای یک هیات اقتصادی خارجی نداشته باشیم.بسیاری ازکشورها بازبینی مناسبات اقتصادی خود را با ایران آغاز کرده اند.
به گزارش اتاق اصناف ایران به نقل از ایرنا «محمد نهاوندیان»در اولین همایش فرصت های سرمایه گذاری در استان تهران افزود: فضای سرمایه گذاری در ایران نه در تبلیغ سیاسی دولتمردان ایران بلکه از زبان کارآفرینان اقتصادی، خبر از آغاز فصل جدیدی در اقتصاد ایران به جهانیان می دهد.وی افزود: در ماه های اخیر هفته ای نبوده است که درخواست ملاقاتی برای یک هیات اقتصادی خارجی نداشته باشیم، همه کشورها فصل بازبینی مناسبات اقتصادی خود را با ایران آغاز کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که باید اقتصاد ایران را دوباره باید شناخت و برخی کشورها متوجه هزینه های غیبت خود در اقتصاد ایران شده اند.
نهاوندیان برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در استان تهران را فرصت خوبی برای بیان داشته ها و به مشارکت گذاشتن اطلاعات و ایجاد زمینه های همکاری عنوان کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری حضور ایران در اقتصاد جهانی را یکی از سه محور اصلی برنامه های دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: سیاست تعامل سازنده با جهان هم اقتصاد ایران و هم اقتصاد منطقه و حتی جهان را دگرگون می کند و حضور پررنگ ایران در معادلات انرژی جهانی، امنیت انرژی را در جهان متحول می کند.
وی خاطرنشان کرد: فهم این نکته امر دشواری نیست که تعامل دوسویه اقتصاد ایران با کشورهای همسایه تاثیرات عمیقی در امنیت منطقه می تواند داشته باشد و علاوه بر این کسی نباید در ریشه کنی افراط، خشونت و تروریسم از طریق عوامل اقتصادی تردید داشته باشد .
نهاوندیان با اشاره به سرمایه گذاری سه دهه ای جمهوری اسلامی ایران در تربیت نیروی انسانی اظهار داشت: شرایط ایران در این زمینه با سه دهه قبل متفاوت است 30 سال قبل مساله این بود که ایران اسکله کافی برای واردات ندارد اما الان مساله ما دسترسی به تکنولوژی است که با همت جوانان کشور بومی شده است و وقتی با ایران صحبت می کنند با مجموعه ای از انسان های توانمند مولد و کارآفرین مواجه هستند و این نسل جدید می خواهد ایران جدیدی بسازد.
وی ادامه داد: الان به هر استانی می رویم مجموعه عظیم پتانسیل هایی را می بینیم که همه عوامل در آن وجود دارد و عامل سرمایه فقط جزء اخیر علت تامه محسوب می شود و امروز در محافل کارشناسی همچون 40 سال قبل، بحث از ریشه های عقب ماندگی تاریخی ایران نیست، همه موانع آن برطرف شده است و ایران آماده خیز بلند اقتصادی است.وی خاطرنشان کرد: البته سرمایه می تواند پایان بخش معادله موفق باشد و در این زمینه باید به برخی موانع دیگر توجه داشته باشیم.
**عبرت 35 ساله، بخش خصوصی باید مدیریت فعالیت های اقتصادی را برعهده گیرد
رییس دفتر رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود رسیدن به بلوغ اندیشگی و مدیریتی در اصلاح مناسبات بین دولت و محیط کسب و کار را از دیگر ویژگی های امروز ایران عنوان کرد و افزود: الان دیگر کمتر بحث از دوگانه شکست بازار و یا دولت است و صحبت این است که اقتصادها چگونه رابطه بهینه دولت و فضای کسب و کار را ایجاد کنند.
وی تصریح کرد:دولت ها باید وظایف توسعه ای را برعهده بگیرند و نه کنار گذاشتن بخش خصوصی و یا ایجاد رانت. الان بحث از ایجاد بهترین شرایط بین دولت و کسب کار است و ما در ایران از عبرت های 35 سال اخیر به این نتیجه رسیدیم که بخش خصوصی مدیریت فعالیت های تصدی اقتصادی را بر عهده بگیرد و وظیفه دولت ایجاد فضای کسب و کار است .
نهاوندیان اضافه کرد: دولت عزم این را دارد که خطاهای گذشته تکرار نشوند و نوسانات پاندولی بین آزادسازی و یا دولتی کردن همه چیز به تاریخ پیوسته است .
**پایان درآمدهای کلان متکی بر رانت
رییس دفتر رییس جمهوری خاطر نشان کرد: امروز همه به این نتیجه رسیده ایم که رشد پایدار نمی تواند متکی بر مواهب طبیعی و منابع نفت و گاز شکل بگیرد بلکه باید متکی بر بهره وری و نوآوری سامان یابد لذا درآمدهای کلان متکی بر رانت دیگر نباید در اقتصاد ایران جستجو شود.
نهاوندیان تصریح کرد: ثروت های بادآورده ناشی از رفتارهای رانت جویانه که مولد آن دولت سالاری است، دیگر نباید در اقتصاد پیدا شود و امروز عزم جدی در بالاترین سطوح حاکمیتی اصلاح ساختاری، ساده سازی و سالم سازی مقررات اقتصادی است که البته این جز با همکاری دولت و ملت نمی تواند موفقیت آمیز باشد .
وی ادامه داد: ممکن است آثار این سیاست در همه سطوح پیدا نشده باشد اما مقاومت از سوی دولت و مردم توفیق نهایی را تضمین می کند.


اتحادیه لوازم خانگی فلزی (آشپزخانه) به نقل از اتاق اصناف ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید