تعامل مطلوبی بین اصناف و سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها وجود دارد

 تعامل مطلوبی بین اصناف و سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها وجود داردرییس اتاق اصناف ایران گفت: نگاه و رویکرد وزیر صنعت، معدن و تجارت در سپردن کار مردم به تشکل ها در دستور کار قرار گرفته و اکنون تعامل مطلوبی بین سازمان صنعت،معدن و تجارت استان ها با اصناف وجود دارد.
به گزارش خبرنگار اصناف ایران، علی فاضلی در گردهمایی سراسری روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها که چند تن از روسا و نمایندگان اتاق اصناف کشور حضور داشتند، افزود: در حال حاضر کمترین مشکل در مجموعه اصناف با سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها وجود دارد و به دنبال رفع نقیصه‌ها هستیم .
وی با بیان اینکه سال آینده سال سختی را به لحاظ اقتصادی در پیش داریم ، تصریح کرد: بحث بودجه سال 94 مساله مهمی برای مجلس شورای اسلامی است که در این زمینه پیش بینی افزایش مالیات برای سال آینده نیاز به بازنگری دارد.
فاضلی افزود: اصناف با سه میلیون واحد صنفی بیشترین نقش را در تعامل با دولت و وزارت صنعت ، معدن و تجارت دارند .
وی با بیان اینکه از داشته هایمان در دو دهه اخیر به نفع انقلاب و توسعه اقتصادی خوب استفاده نکرده ایم ، افزود: اکنون باید نسبت به گذشته بیشتر تعامل داشته باشیم و در حال حاضر تعامل ها به جایی رسیده که در این زمان باید بتوانیم بر مشکلات فایق آییم .
فاضلی تاکید کرد: حضور کارشناسان خبره در صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران در این گردهمای فرصتی مغتنم است تا بتوان با همکاری و تعامل مسایل را بررسی کرد.
وی با تشکر از روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها در خصوص تعامل بسیار خوب با اتاق های اصناف استانها تاکید کرد: در حال حاضر تعامل و همکاری های بسیار خوبی بین اتاق های اصناف و ادارات صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که می تواند سرآغاز یک شروع خوب برای فعالیت های اقتصادی باشد.
هماهنگی بین اتاق‌های اصناف و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ضرورتی انکار ناپذیر است
رئیس امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت در این گردهمایی گفت: هماهنگی بین اتاق های اصناف وسازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان ها ضرورتی انکار ناپذیر است.
وی افزود: قوانین و مقررات برای هر یک از تکالیف حدود تعیین کرده و لذا باید با استفاده قوانین و مقررات برای رشد اقتصادی کشور تلاش کرد.
صادقی با بیان اینکه اصناف عمده ترین بخش خصوصی کشور محسوب می شوند که باید منشاء اثر باشند ، گفت: هویت سازمان صنفی و تصویب قانون نظام صنفی برای تحقق اهداف بخش خصوصی است.
وی افزود: رویکرد دولت تقویت تشکل های خصوصی است و در بخش اصناف باید این تعامل و همکاری ها بیش از پیش افزایش یابد.
رییس مرکز اصناف و امور بازرگانان تصریح کرد: در اتحادیه‌های صنفی و اتاق های اصناف تکالیفی وجود دارد که قانون مشخص کرده و باید نظارت و هماهنگی وجود داشته باشد و باید تلاش کرد تا ابهامات برطرف شود.
صادقی با تاکید بر اهمیت نقش کمیسیون نظارت تصریح کرد: ظرفیت کمیسیون نظارت می تواند مباحث و اختلافات موجود را حل کند .
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های استان‌ها استفاده شود، افزود: روسای اتاق‌های اصناف با استفاده از سایر ابزارها مثل ماده 50 قانون نظام صنفی در شورای عالی برنامه ریزی توسعه استان ها، عضو شوند تا برنامه ‌ریزی های مناسب برای استان ها انجام شود .
صادقی اظهار کرد: توسعه اشتغال و کار آفرینی در گرو کاهش مشکلات کسب و کار است که بخش عمده آن در حیطه واحدهای صنفی است. 
وی گفت: با ارائه طرح ها و برنامه های راهبردی مرکز امور اصناف که تعامل و توسعه اصناف در استانها را مشخص می کند، مشکلات بیمه کارگر و کارفرما نیز حل خواهد شد.
علی یزدانی عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران نیز در ادامه جلسه عنوان کرد: اصناف نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور دارند و باید جایگاه اصناف در مراکز تصمصیم گیری و تصمیم سازی مشخص باشد و به مشکلات واحدهای صنفی مانند مشکلات واحدهای صنعتی رسیدگی شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: اتاق‌ اصناف ایران همپایه سازمان صنعت ، معدن و تجارت هستند و اتاق‌های اصناف هم باید ادارات صنعت ، معدن و تجارت را از خود بدانند و در تصمیم گیری های استانی تعاملات لازم را با یکدیگر داشته باشند.
سعید ممبینی عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران نیز در این جلسه گفت: تعاملات صورت گرفته قابل تقدیر است اما برخی روسای ادارات سازمان صنعت معدن و تجارت نباید در تصمیم گیری ها سلیقه ای عمل کنند و در تصمیم گیری ها اتاق های اصناف حضور داشته باشند.
وی تصریح کرد: بازرسی و نظارت اکنون به اتاق های اصناف واگذار شده اما ناکافی بودن بودجه آن، مشکل ساز شده است. بازرسی و نظارت بدون تامین بودجه نمی تواند مفید عمل کند که امیدواریم وزارت صنعت، معدن و تجارت این مساله را مد نظر داشته باشد.
وی اظهار کرد: توزیع میوه شب عید در چادرها نیز از دیگر مشکلات اتاق های اصناف است که به بهانه پایین بودن قیمت ایجاد مراکز غیر رسمی برای عرضه میوه کنار خیابان کار درستی نیست و به اصناف ضربه میزند .
رئیس اتاق اصناف یزد نیز در ادامه جلسه با بیان برخی از مشکلات موجود در اتاق های اصناف گفت: قانون نظام صنفی یک سال است که تصویب شده است اما آیین نامه های آن هنوز اصلاح نشده است .
مهدی باغستانی افزود: یک سوم از منابع درآمدی جرایم که قرار بود به اتاق های اصناف داده شود، تاکنون به اتاق های اصناف پرداخت نشده است که در این زمینه خواستار رسیدگی و پیگیری این موضوع از سوی مدیران صنعت، معدن و تجارت هستیم.
وی یکی از مشکلات عمده اتاق های اصناف کشور را وجود مشکل با شهرداری ها بیان کرد و گفت: شهرداری ها در تمام استانها به عناوین مختلف عوارض دریافت می‌کنند که دریافت این عوارض از جمله عوارض پسماند و عوارض افتتاح درست و عادلانه نیست و خواستار رسیدگی به این مساله هستیم .
وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده به درستی کارشناسی نشده و لازم است لایحه ای در خصوص بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده به مجلس ارائه شود.
رئیس اتاق اصناف خرم آباد نیز در این جلسه گفت: اتاق های اصناف و سازمان های صنعت، معدن و تجارت در قالب آیین نامه ها فعالیت می‌کنند ؛ اما چارچوب فعالیت اتاق های اصناف دارای تبعیض است و قوانین برای اتاق های اصناف دست و پا گیر است که امیدواریم مشکلات آن مرتفع شود.
آرش راشدی افزود: اختصاص کل نیروهای بازرسی به اتاق‌های اصناف به صورت کامل محقق نشده و در شهرستانها همچنان کار موازی در حیطه بازرسی و نظارت صورت می گیرد ضمن اینکه تبصره 7 ماده 72 نظام صنفی در خصوص محل وصول جرایم سهم اتاق هاص اصناف نیز باید پرداخت شود.
جمشید زند رئیس اتاق اصناف اراک نیز در این جلسه گفت: نمایشگاه‌های تخصصی که در استانها برگزار می شود، به جای معرفی کالا اقدام به فروش که این کار تخلف است و این مشکل باید توسط اتاق های اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت حل شود.
فرهاد عزت پور رئیس اتاق اصناف سنندج نیز گفت: اتاق های اصناف شهرستان ها باید با یکدیگر و همچنین سازمان ها و ادارات دولتی همسو شوند و بستر و رشد اقتصادی را فراهم آورند.
در ادامه ، رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه آیین نامه ها درصدد حذف اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها نیست، گفت: اعتباراتی که در اختیار اتاق اصناف ایران است به نسبت میزان دریافتی از اتاق اصناف هر شهرستان است و در این مساله وزارتخانه ذینفع نیست.
علی فاضلی تصریح کرد: برگزاری روز بازارها و چهارشنبه بازار ها نیز از دیگر مشکلات است که برای اتاق های اصناف دردسر ساز شده که امیدواریم با همکاری ادارات صنعت، معدن و تجارت در استانها بتوان این مشکلات را مرتفع کرد.

اتحادیه لوازم خانگی فلزی (آشپزخانه ) به نقل از اتاق اصناف ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید