بازی‌های پنهان‌ بازار ارز به دست کیست؟

امروز دلالان بازار ارز، دلار را با مبلغ ۳۴۴۰ تومان خرید و فروش می‌کردند. این در حالی است که در صرافی‌ها دلار با مبلغ ۳۴۳۰ تومان خریداری و با مبلغ ۳۴۵۰ فروخته می‌شد.
قیمت دلار همچنان رو به افول است و صرافان و دلالان بازار ارز نیز همچنان معتقدند این روند پایدار نیست و به زودی قیمت دلار با شیب تندی افزایش خواهد یافت. سوال اینجاست که صرافان بازار ارز چگونه می‌توانند با قطعیت سرنوشت دلار را پیش‌بینی کنند؟ و چقدر این پیش‌بینی‌ها درست از آب در می‌آیند؟
ما که نفهمیم چه می‌شد
امروز نیز بازار ارز همچنان کم‌رونق است و دلالان هیجان چندانی برای خرید و فروش ندارند. یکی از این دلالان می‌گوید سال‌هاست که ارز مبادله می‌کند ولی نمی‌داند پشت پردهٔ گران و ارزان شدن دلار کیست.
او که بیرون از گود خرید و فروش دلار ایستاده و فقط بازار امروز را نظاره می‌کند، اظهار می‌کند: من نمی‌دانم که چه کسی در پایین و بالا شدن دلار نقش دارد ولی می‌دانم کسانی هستند که سرنوشت دلار را آنها تعیین می‌کنند و آن افراد ما دلا‌ل‌ها نیستیم.
این دلال در پاسخ به این سوال که چگونه گران و ارزان شدن دلار را پیش‌بینی می‌کند؟ گفت: کافی است شم قوی داشته باشی. همیشه قبل از ارزان یا گران شدن دلار بویش می‌پیچد!
تعدادی از دلالان بازار ارز نیز قیمت دلار را وابسته به قیمت نفت می‌دانند. یکی از آنها می‌گوید: حالا که روز به روز نفت ارزان می‌شود دلار گران می‌شود. به گزارش اقتصادی نیوز بنابراین افت این روزهای دلار گذار است و به زودی شاهد افزایش چشم‌گیر قیمت دلار خواهیم بود.
تاثیر مذاکرات در بازار ارز
اغلب دلالان بازر ارز معتقدند که قیمت دلار را نتیجهٔ مذاکرات مشخص می‌کند. اغلب آنها می‌گویند در صورتی که توافقات انجام شود، قیمت دلار کاهش می‌یابد و در صورتی که توافقات صورت نگیرد قیمت دلار افزایش خواهد یافت.
یکی از دلالان که با بدبینی مذاکرات را پیگیری می‌کند می‌گوید: از نظر من این مذاکرات به ثمر نمی‌رسد و قیمت دلار تا ۴۵۰۰ تومان بالا خواهد رفت.
یکی از دلالان هم که بازار ارز را قلب تهران می‌داند، اظهار می‌کند: نه‌تنها سرنوشت دلار بلکه سرنوشت همهٔ اقلام بازار به مذاکرات بستگی دارد. به نظر من نتیجهٔ مذاکرات باعث می‌شود هم دلار و هم قیمت انواع کالا بالا رود.
همه چیز زیر سر دولت است!
بازار ارز معمولا تعدادی نظاره‌گر هم دارد. نظاره‌گرانی که غالبا مورد توجه دلالان هستند و به چهر‌های ناآشنایشان اعتماد نمی‌کنند. این نظاره‌گران گاهی خریدارند، گاهی فقط از سر کنجاوی به این بازار سر می‌زنند و تعدادی از آنها هم خبرنگارند. و دلالان ارز هم در میان این افراد معمولا فقط با خریداران مهربانند!
یکی از این نظاره‌گران که به نظر می‌رسد از سر کنجکاوی بازار آزاد ارز را رصد می‌کند، می‌گوید: هر چه در بازار ارز اتفاق می‌افتد، خواست دولت است. وگرنه کسی در این مملکت کاره‌ای نیست که قیمت ارز را تعیین کند.
او اظهار می‌کند: دولت زمانی که اراده می‌کند از طریق این افراد قیمت‌ دلار را افزایش می‌دهد و زمانی هم که اراده می‌کند، قیمت را کاهش می‌دهد و از نظر من همهٔ این‌ها بازی است. در نتیجه دولت منطبق با سیاست‌های خودش قیمت ارز را بالا و پایین می‌کند.
از حاشیه‌های قابل توجه امروز بازار ارز فعال بودن دلالانی بود که راه می‌رفتند و فریاد می‌زدند لیره می‌فروشند. در کنار همه این‌‌ هیاهوهای نرخ‌ها غذای روز بازار ارز هم جالب است که امروز زولبیا و بامیه بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید