اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده برای کاهش مشکلات اصناف ضروری است

 فتحی پور: اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده برای کاهش مشکلات اصناف ضروری است/ پیشنهاد تشکیل کارگروه ساماندهی نظام توزیعرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:  اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده برای کاهش مشکلات اصناف ضروری است و این آمادگی را داریم که با کمک اصناف کارگروهی را برای ساماندهی وضعیت نظام توزیع و معضل کالای قاچاق تشکیل دهیم.
به گزارش خبرنگار اتاق اصناف ایران، ارسلان فتحی پوردر نخستین اجلاس اعضای اتاق اصناف ایران که صبح امروز برگزار شد، افزود:  مالیات بر ارزش افزوده قانونی آزمایشی بود که وقت آن در سال گذشته به پایان رسید و برای امسال تمدید شد، و  با وجود مشکلات عدیده اصناف کشور و اصلاح آن ضروری است که تا کنون لایحه مالیات بر ارزش افزوده برای تصویب به مجلس ارائه نشده است.
فتحی پور تصریح کرد: اقتصاد ما بیشتر به اقتصاد نفتی وابسته بوده است و با وجود آنکه در لایحه بودجه سال 94 قیمت نفت 72 دلار پیش بینی شده است اما پیش بینی ما این است که احتمالاً قیمت کمتر هم خواهد شد بنابراین درآمد دولت باید از راه های دیگری تامین شود.
وی با بیان اینکه بدنه دولت بسیارسنگین و چاق شده و نمی تواند خود را تکان دهد، گفت: دولت باید کوچک و چابک شود، در سال 92 حدود 115 هزار میلیارد تومان فقط حقوق به کارمندان دولت پرداخت شده و تنها 20 هزار میلیارد تومان به بحث عمرانی اختصاص یافته است که خیلی از اعتبارات آن نیز جذب نشد.
فتحی پور با بیان اینکه با کاهش قیمت فروش نفت درآمدهای دولت هم کاهش می‌یابد ،گفت: با این وضع باید به دنبال راهکارهایی برای اداره دولت بود، به علت کاهش بودجه عمرانی، درآمد مالیاتی نیز کاهش یافته از طرفی صادرات غیرنفتی نیز با وجود کاهش درآمدهای نفتی کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه هم اکنون بودجه شرکت های دولتی 600 هزار میلیارد تومان است، افزود: جالب اینکه همه این شرکت ها نیز زیان ده هستند.
فتحی پور با بیان اینکه حداکثر کار مفید کارمندان دولت 25 دقیقه و حداقل آن 15 دقیقه است گفت: وقتی مثلاً به اداره ای مراجعه می کنیم، می بینیم کاری را که یک نفر باید انجام دهد 20 نفر کارمند انجام می دهند.
وی افزود: به عنوان نماینده هر وقت به حوزه انتخابیه ام می روم بیشتر مراجعات مردمی یافتن کار دولتی و پشت میز نشینی است و وقتی از آنها می خواهیم که به جای کار اداری به کارخانجات و کارگاه ها مراجعه کنند، استقبال نمی شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در شرکت های دولتی هیچکس دلسوز نیست و همه دنبال این هستند که پول یا پاداشی بگیرند و بروند یا صبح بیایند حضور خود را اعلام کنند و در خیابان ها وقت بگذرانند تا عصر که خروج خود را می زنند.
فتحی پور با اشاره به بحث قاچاق کالا در کشور افزود: هم اینک 17 میلیارد دلار در واردات و هشت میلیارد دلار در صادرات و در مجموع 25 میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور انجام می شود که این امر درآمدهای مالیاتی دولت را به شدت کاهش داده است.
وی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده قانونی آزمایشی بود که وقت آن در سال گذشته به پایان رسید و برای امسال تمدید شد، گفت: با وجود مشکلات عدیده اصناف کشور و لزوم اصلاح آن، تاکنون لایحه مالیات بر ارزش افزوده برای تصویب به مجلس ارائه نشده است.
جلوی فرارهای مالیاتی گرفته می‌شود
فتحی پور در بخش دیگری از سخنانش از اصلاح قانون مالیات مستقیم در مجلس خبر داد و افزود: در این قانون پیش بینی شده است که سامانه ای ایجاد شود تا تمام فعالیت اقتصادی افراد در این سامانه ثبت شود و جلوی هر نوع فرار مالیاتی گرفته شود.
وی گفت: ان شاء الله تا عید این قانون نهایی و اجرایی خواهد شد.
این نماینده مجلس با اشاره به افزایش قیمت 30 تا 40 درصدی نان هم گفت: در حال تصمیم گیری جدی برای برداشتن یارانه کامل از نان و اجرای مواد 5 و 6 قانون هدفمندی یارانه ها هستیم.
فتحی پور افزود: چه اشکال دارد برای اینکه تصمیم خوبی بگیریم من نماینده در انتخابات سال آینده مجلس فدا بشوم و رأی نیاورم اما قانون خوبی تصویب شود.
نماینده مجلس گفت: در کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهاد داده ایم که خزانه ارزی در کنار خزانه ریالی ایجاد شود تا تمام بودجه دلاری نفتی به این خزانه واریز و ارز از بودجه کشور جدا شود.
وی افزود: این پیشنهاد با استقبال دولت مواجه شده و قرار است درباره آن تصمیم‌گیری شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید