اصناف و بازار خوش حساب ترین مودیان مالیاتی کشور هستند

 توسعه صادرات از اهمیت بالایی برخوردار است/اصناف و بازار خوش حساب ترین مودیان مالیاتی کشور هستندعضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: دولت در تعیین بودجه سال 94 به دنبال کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه است و یکی از منابعی که دولت می‌تواند به آن بپردازد، توسعه صادرات است که از اهمیت بالایی برخوردار است.
مجتبی صفایی در گفت‌وگو با خبرنگار اتاق اصناف ایران افزود: هدف اقتصادمقاومتی حذف نفت از اقتصاد است و به تعبیری به جای تکیه به ذخایر زیرزمینی به ذخایر روی زمین تکیه کنیم . در بودجه سال گذشته 40 درصد بودجه را بر اساس درآمدهای نفتی بسته بودند و برای سال آینده 36 درصد بودجه به نفت اختصاص دارد و به این معناست که دولت همه ساله سهم درآمدهای نفتی در بودجه را کاهش می‌دهد.
وی با بیان اینکه با کاهش درآمدهای نفتی باید منابع جدید معرفی و جایگزین شود، تصریح کرد: یکی از منابع درآمدی مالیات است و منابع مهم دیگر توسعه صادرات است که باید با برنامه ریزی صحیح موانع تولید و صادرات را مرتفع کرده و بر روی تولید سرمایه گذاری کنیم.
صفایی خصوصی سازی و اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی را حائز اهمیت خواند، اظهار کرد: اگر در بحث خصوصی سازی درست عمل شود، قطعاً بخشی از کسری بودجه جبران خواهد شد.
سخنگوی اتاق اصناف ایران تصریح کرد: یکی از برداشت‌های غلط از خصوصی سازی این است که بانک‌های دولتی حق سرمایه گذاری و شرکت در مباحث اقتصادی را ندارند اما اغلب شرکت‌هایی را تاسیس می‌کنند که به عناوین دیگر رقیب بخش خصوصی می‌شوند وسرمایه کلان کشور در این حوزه هزینه می‌شود اما فضا باید برای حضور بخش خصوصی سازی فراهم شود.
صفایی با بیان اینکه دولت باید تعرفه‌ها را بر اساس کالاهای موجود و بر اساس حساسیت کالاها تعیین کند، اظهار کرد: تعرفه واردات باید قانونی و سهل الوصول باشد و طوری نباشد که واردکننده به دنبال گریز از قانون و دور زدن باشد و عوارض باید به گونه‌ای تنظیم شود که به تولید ضربه نزند و نسبت به منابع درآمدی مشکلی وارد نشود.
وی افزود: به عنوان مثال نرخ تعرفه واردات باتری خودرو بالاست این موضوع باعث شده که این کالا از مبادی غیر قانونی به کشور وارد شود.
اصناف و بازار خوش حساب ترین مودیان مالیاتی کشور هستند
صفایی با بیان اینکه اصناف و بازار خوش حساب ترین مودیان مالیاتی کشور هستند، تصریح کرد: هر سال تعداد اظهارنامه‌های مالیاتی اصناف افزایش داشته است و اصناف بر اساس همان اظهارنامه مالیاتی مالیاتشان را پرداخت می‌کنند.
وی تصریح کرد: مالیات به عنوان منابع درآمدی برای دولت محسوب می‌شود و برخی از مودیان مالیاتی که مالیات آن‌ها بسته شده اما وصول نمی‌شود وسازمان مالیاتی باید یک بانک اطلاعاتی و آماری دقیق برای این دسته از مودیان داشته باشد تا بتواند مالیات ها را وصول کند.
صفایی افزود: بعضی از افراد گردش‌های مالی کلان در کشور دارند و به صورت واسطه‌ای عمل می‌کنند و برخی از کارخانه‌ها اصلا فاکتور فروش صادر نمی‌کنند و به نوعی مالیات گریزی دارند و.متاسفانه مالیاتی که باید این گروه پرداخت کنند، در حوزه اصناف سرشکن می‌شود و لذا از مسئولان اقتصادی کشور تقاضا داریم بحث وصول مالیات و گریز از مالیات را جدی بگیرد.
وی اظهار کرد: یکی از برنامه‌های اتاق اصناف ایران ساماندهی خرید و فروش معاملات خودرو است که مانند سامانه معاملات ملکی برای کاهش برخی از مشکلات، این سامانه راه اندازی خواهد شد.
عضوهیات رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: در برنامه پایش هفته گذشته مطالبی تحت عنوان موانع مجوزهای کسب وکار مطرح شد که در ابتدا قرار بود از اینجانب به عنوان سخنگوی اتاق اصناف ایران دعوت صورت بگیرد که این امر محقق نشد و لذا در این برنامه بدون حضور نماینده اصناف به اصناف انتقاد شد و از صدا و سیما تقاضا داریم در برنامه‌هایی که تحت هر عنوان قرار است دستگاهی را نقد کنند و به چالش بکشند نماینده آن دستگاه نیز حضور داشته باشد تا بتواند از سازمان متنوع خود دفاع کند .

اتحادیه لوازم خانگی فلزی (آشپزخانه) تهران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید