امضا تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرک و سازمان توسعه تجارت

 تفاهم‌نامه تبادل الكترونيكي اطلاعات در راستاي پياده‌سازي پنجره واحد تجارت فرامرزي ميان گمرك و سازمان توسعه تجارت امضا شد.


به گزارش روابط عمومي گمرك ايران ، اين تفاهم‌نامه كه  به امضاي مسعود كرباسيان رييس كل گمرك ايران و  ولي‌الله افخمي‌راد رييس سازمان توسعه تجارت رسيد، با هدف فرهنگ‌سازي به منظور ايجاد زمينه مشاركت حداكثري ذي‌نفعان در طرح پنجره واحد تجارت فرامرزي در گمرك منعقد شده است.
بر طبق اين تفاهم، كمرگ براي ايجاد تسهيل در رويه‌هاي تجارت خارجي موظف است شرايطي فراهم كند تا صاحبان كالا بتوانند پيش از ورود كالا به كشور بر اساس اطلاعات ثبت سفارش اقدام به پيش‌اظهاري كنند و سپس نسبت به ارسال اطلاعات پيش‌اظهاري و اطلاعات پروانه‌هاي گمركي به صورت برخط به سازمان توسعه تجارت اقدام كند.
از ديگر وظايف گمرك، ايجاد شرايط براي پرداخت الكترونيكي مابه‌التفاوت حق ثبت سفارش به حساب الكترونيكي سازمان توسعه تجارت و همچنين ايجاد امكانات اداري، تجهيزات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري براي استقرار نمايندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت در گمركات اجرايي است.
سازمان توسعه تجارت نيز بايد اطلاعات ثبت‌سفارش‌هاي صورت گرفته را علاوه بر بستر ارتباطي موجود به صورت وب‌سرويس و برخط به گمرك ارسال كند و در صورت افزايش ارزش كالا بر اساس نظر استنباطي گمرك، نسبت به اعلام شماره حساب و انجام تدابير لازم براي پرداخت الكترونيكي مابه‌التفاوت حق ثبت سفارش به صاحبان كالا اقدام كند.
استقرار نمايندگان تام‌الاختيار سازمان توسعه تجارت براي صدور و اصلاح ثبت‌سفارش در گمركات اجرايي با هماهنگي سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استان‌ها از ديگر وظايف اين سازمان خواهد بود.
بستر ارتباطي براي تبادل اطلاعات ميان سازمان‌هاي توسعه تجارت و گمرك علاوه بر مسير ارتباطي موجود به صورت شبانه‌روزي و از طريق ايجاد وب سرويس مستقيم خواهد بود.
طبق اين تفاهم‌نامه هر يك از طرفين متهد به استفاده از استانداردهاي مورد توافق براي حفظ امنيت، يكپارچگي و انكارناپذيري اطلاعات مورد تبادل و صحت آن است.
اين تفاهم‌نامه كه در پنج ماده تنظيم شده تا دو سال پس از تاريخ امضا اعتبار دارد.
مدت زمان لازم براي اجرا و ارائه دستور‌العمل‌هاي مورد نياز  نيز 20 روز پيش‌بيني شده است.

اتحادیه لوازم خانگی فلزی (آشپزخانه )تهران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید