ايجاد كد شناسه ارزش كالاهاي وارداتي تا پايان سال

 مديركل دفتر بررسي و تعيين ارزش گمرك ايران از ايجاد كد شناسه ارزش كالاهاي وارداتي تا پايان سال خبر داد و گفت:‌ اين موضوع با همكاري دانشگاه تهران در مراحل اوليه قرار دارد و اگر اجرايي شود براي تمامي كالاهاي وارداتي يك فراخوان ارائه مي‌شود تا براساس سابقه و اسناد نسبت به تعيين ارزش با ارائه يك كد 4 رقمي اقدام شود.
خداكرم اسكندري در گفتگو با خبرگزاري فارس در خصوص علت اختلاف قيمت كالا توسط واردكنندگان اظهارداشت: عمده اختلافات به دليل تنوع كالايي در كشور بوده و البته براساس سوابق، قانون كالاها را تعريف و دسته‌بندي كرده است.
وي افزود: يكسري كالاها بورسي است كه طبق قانون امور گمركي از سايت‌ها و منابع معتبر براي تعيين ارزش آنها استفاده مي‌شود و در خصوص فلزات، اختلاف تعيين ارزش تقريباً به صفر رسيده زيرا قيمت خريد و فروش‌ها به روز است.مديركل دفتر بررسي و تعيين ارزش گمرك با بيان اينكه براي برخي كالاها مانند شكر، برنج و خوراكي براساس اقتضائات تصميم‌گيري مي‌شود، بيان داشت: در خصوص برنج تفاهمنامه‌اي با اتحاديه مربوطه انجام شده ،استعلام از شركت بازرگاني دولتي صورت گرفته و اختلافات به صفر رسيده است. كالاهايي كه ماخذ كمتري دارند، معمولاً اگر حجم خريد بالا باشد، قبل از گشايش اعتبارات اسنادي توسط بانك ارزش كالا بر اساس پيش فاكتور با
گمرك مكاتبه مي‌شود. وي ادامه داد:
عمده كالاهايي كه نياز به تعيين ارزش دارد با بخش خصوصي هماهنگ مي‌شود و مشكلات و اختلاف در اين زمينه به حداقل رسيده است.
اسكندري گفت: هم اكنون ورود اطلاعات بيش از 80 درصد كالاها از طريق سامانه اظهار از راه دور انجام مي گيرد.
وي افزود: در حال حاضر واردات از كشورهاي اروپايي معمولا با جعل اسناد كمتري همراه است. اما كالايي كه از كشورهاي عربي و چين خريداري مي‌شود، ممكن است جعل اسناد صورت بگيرد يا سند طبق اظهار خود وارد كننده تنظيم شود كه در اين حالت سابقه ترخيص گذشته براساس قانون در نظر گرفته مي‌شود.
وي ادامه داد: مگر اينكه صاحب كالا مداركي ارائه دهد كه نشان دهنده قيمت‌هاي واقعي باشد و در صورت اعتراض، موضوع به كميسيون رسيدگي و تجديدنظر مي‌رود.
اسكندري در خصوص واردات تجهيزات پزشكي يادآور شد: كار خوبي كه وزير بهداشت انجام داد اين بود كه وارد كنندگان بزرگ را دعوت به همكاري كرد و اكنون سازمان غذا و دارو به واردات اين كالاها نظارت دارد و قيمت‌ها را در اختيار گمرك قرار داده كه در اين بخش هم مشكلات به صفر رسيده است.
وي در پاسخ به اين سوال كه در چه بخش‌هايي كم اظهاري وارد كننده بيشتر است، تصريح كرد:
عموماً در بخش لوازم خانگي و برقي اختلاف ارزش با گمرك وجود دارد. ايشان يكي از كارهاي مهم گمرك را بحث راه اندازي شناسه ارزش كالا دانست و اضافه كرد: با اجرايي شدن اين شناسه در گمركات كشور به صورت يكسان عمل مي شود، براي مثال تلويزيون ال اي دي 24 اينچ وارداتي يك كد شناسه خواهد داشت و سيستم به صورت الكترونيك نسبت به تعيين ارزش كالا اقدام مي‌كند.وي مزيت اين سيستم را نداشتن نياز به بررسي و كارشناسي نيروي انساني عنوان كرد و افزود: از طرفي اگر مغايرتي در اظهار وجود داشته باشد، سيستم آن را در نوبت بررسي قرار مي‌دهد، در غير اين صورت وارد مرحله بعد براي ترخيص مي‌شود.
مديركل تعيين ارزش گمرك ايران اظهارداشت: ايجاد كد شناسه ارزش كالا قبل از پايان سال نهايي مي‌شود كه حداكثر از سال آينده براي هر كالا يك كد شناسه ارزش ايجاد و چالش‌ها و مشكلات رفع و از تخلف‌هاي احتمالي به صورت كامل جلوگيري مي شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید