با اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا ، هزینه های قاچاق افزایش خواهد یافت

  با اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا ، هزینه های قاچاق افزایش خواهد یافت ستاد مبارزه با قاچاق کالا:با اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا ، هزینه های قاچاق افزایش خواهد یافت
«عبدالمجیداجتهادی» در حاشیه نشست تخصصی منطقه‌ای قاچاق کالا به نوآوری‌های قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا اظهار داشت: تعریف قاچاق کالا از نقاط بارز این قانون محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه در قانون سابق مبارزه با قاچاق کالا فقط مصادیق قاچاق مشخص شده بود، اضافه کرد: در آن قانون اختلافات گسترده‌ای در مورد حدود قاچاق کالا وجود داشت که در قانون جدید برطرف شده است.
این مسوول به افزایش صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا اشاره کرد و بیان داشت: در قانون جدید 70 درصد از پرونده‌های متشکله قاچاق کالا در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی قرار می‌گیرد.
اجتهادی با مقایسه پرونده‌های رسیده به سازمان تعزیرات حکومتی طی سال گذشته با سه ماهه نخست اجرای این قانون که در محدوده زمانی هفتم اسفند 92 تا هفتم خرداد ماه 93 قرار دارد ادامه داد: کل پرونده‌های وارده به این سازمان در سال گذشته 9 هزار و 500 فقره بوده است که در سه ماهه اجرای قانون جدید به بیش از 17 هزار پرونده افزایش یافته است.
وی از رسیدگی 90 درصدی به پرونده‌های وارد شده به سازمان تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود: مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های قاچاق در قانون یک ماه در نظر گرفته شده است.
مدیر کل مبارزه با قاچاق کالا سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به در اختیار قرار گرفتن ابزارهای رسیدگی به پرونده‌های متشکله در این سازمان بیان داشت: صلاحیت رسیدگی به این پرونده‌ها و همچنین تحقیقات مورد نیاز و همچنین قرارهای تامینی از بدو امر در اختیار تعزیرات حکومتی قرار گرفته است. این مسوول با اشاره به امکان افزایش مدت زمان انجام تحقیقات مورد نیاز تاکید کرد: ضمانت اجرای احکام از نوآوری‌های قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا محسوب می‌شود.
اجتهادی تفکیک انواع کالاهای قاچاق را از دیگر نوآوری‌های قانون مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد و افزود: در قانون سابق مجازات‌ همه کالاهای قاچاق یکسان در نظر گرفته شده بود که در این قانون اصلاح و حتی در مواردی مانند کالای ممنوعه تشدید شده است.
وی بالا بردن ریسک قاچاق کالا را از اهداف تصویب قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا عنوان کرد و گفت: مجازات‌های دیده شده در قانون جدید هزینه قاچاق کالا را بالا برده است.
این مسوول در پاسخ به سوالی در مورد انگیزه‌های قاچاق کالا گفت: تفاوت قیمت در کالاهای وارداتی و صادراتی مهم‌ترین دلیل قاچاق کالا در کشور محسوب می‌شود.
اجتهادی فرار از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و البته کیفیت پایین کالاهای قاچاق را از دیگر دلایل بروز قاچاق کالا عنوان کرد.

وی با اشاره به موانع تعرفه‌ای تاکید کرد: وضع عوارض گمرکی سنگین یکی دیگر از دلایل قاچاق کالا محسوب می‌شود.

اقتصاد مقاومتی اهرم مهم در بحث مبارزه با کالای قاچاق است.
اجتهادی افزود: یکی از الزامات اقتصاد مقاومتی درون زا بودن آن است و اینکه توجه به تولید داخلی را مد نظر قرار دارد.
وی اظهار داشت: حمایت از تولیدات داخلی یکی از بارزترین و مهمترین عوامل در مبارزه با کالای قاچاق است.
مدیرکل مبارزه باقاچاق کالای کشور تاکید کرد: قاچاق کالا بازار کشور را تحت الشعاع خود قرار داده و بازار را تصرف کرده است و با این که کالای قاچاق غیر قانونی و بی کیفیت است ولی سود بیشتری عایدش می شود.
اجتهادی گفت: متاسفانه کالای قاچاق مانع ایجاد اشتغال پایدار در جامعه می شود.
وی در ادامه یاد آورشد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید مبارزه جدی با کالای قاچاق در دستور کار دستگاه های ذیربط قرار گیرد چرا که عدم توجه و مقابله با این پدیده شوم به اقتصاد جامعه ضربه می زند.
مدیرکل مبارزه باقاچاق کالای کشور افزود: جرم کالای قاچاق مانند جرم های دیگر است بنابراین باید ناجا در این امر مهم ماموریت های خود را بیشتر کند.
اجتهادی یاد آورشد:  13 ماده و 17 تبصره از قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا به بحث پیشگیری پرداخته که اگر محقق شود تشکیل پرونده‌های قاچاق کاهش می‌یابد.
وی گفت: کالای قاچاق علاوه بر اینکه اقتصاد جامعه را مختل می کند به فرهنگ جامعه هم ضربه می زند.

اتحادیه تهیه و توزیع لوازم خانگی فلزی (آشپزخانه ) تهران

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید