مشخصات قابلمه های تفلون


 

 

 

 

 

نـکـتـه‌هـای نـچـســب

در سال 1938 میلادی شرکت آمریکایی دوپونت ماده‌ای پلیمری به نام پلی‌تترافلئورواتیلن را با نام تجاری تفلون معرفی و به بازار عرضه کرد. این ماده نوعی پوشش نچسب و عایق الكتریسیته بود که هم مقاومت حرارتی بالا و هم مقاومت شیمیایی خوبی در مقابل اسیدها و بازها داشت.

 

از آنجا که میان تمامی پوشش‌های موجود، تفلون از بالاترین ضریب نچسبی برخوردار بود، از آن در ظروف استفاده شد. اداره نظارت بر غذا و داروی آمریكا هم تفلون را به‌عنوان پوشش مجاز در ظروف پخت غذا مورد تایید قرار داده و با این وجود، محققان درباره استفاده از این ظروف هشدار داده‌اند؛ به‌طوری که اگر دقت کنید می‌بینید تا به حال، پشت سر هیچ ظرفی این همه حرف و حدیث نبوده استظروف تفلون از آلودگی محیط زیست گرفته تا سرطان‌زایی به هر چیزی متهم شده‌اند اما جالب اینجاست كه هنوز هم از پرفروش‌ترین ظروف پخت‌وپز به شمار ‌می‌روند.اگر شما هم گاهی از این ظروف استفاده می‌کنید، این7 نکته را به خاطر بسپارید.

 

به علامت استاندارد توجه کنیدهنگام خرید ظروف تفلون حتما به علامت استاندارد ملی توجه کنید و به دلیل پایین بودن قیمت، انواع غیراستاندارد را انتخاب نکنید. فقط ظروفی كه در كارخانه‌هایی با مجوز پروانه ساخت از وزارت بهداشت تولید می‌شوند، استاندارد هستند.

 

شعله اجاق گاز را زیاد نکنیدوقتی ظروف تلفون روی شعله آتش در دمای بالاتر از 260 درجه سانتی‌گراد حرارت داده شوند از لایه نچسبشان، گازی آزاد می‌شود که سمی و آزاردهنده است. مطالعات و تجربیات زیادی در زمینه آسیب حیوانات در اثر استنشاق بخارهای حاصل از گرم شدن تفلون وجود دارد و تحقیقات ثابت کرده است که در اثر تجزیه لایه پوشاننده این نوع ظروف 15 نوع بخار سمی و سرطان‌زا ایجاد می‌شود. این مواد برای پرندگان سمی است و می‌تواند در انسان حالت‌هایی شبیه به آنفلوآنزا مانند احساس کسالت،سر گیجه و درد عضلانی ایجاد کند.

 

از قاشق‌های مناسب استفاده کنیدبرای پیشگیری از ایجاد خش و خراش و جلوگیری از آسیب دیدن پوشش سطح داخلی ظروف تفلون قاشق‌های تیز را به کف ظرف نکشید و هنگام پخت‌وپز تنها از قاشق‌های چوبی و پلاستیکی که گوشههای تیز ندارند استفاده کنید.

 

غذای بچه‌ها را در تفلون نپزید: بهتر است تا حد امکان استفاده از ظروف تفلون را محدود کنید و برای تهیه غذاهای مایع مانند سوپ و جوشاندن شیر که نیازی به خاصیت نچسب بودن این ظروف ندارید از آنها استفاده نکنید و غذای بچه‌ها را هم در این ظروف نپزید.

 

این ظروف را با ابر نرم بشویید: ظروف تفلون را با ابر نرم بشویید تا خراش برندارند. برای شستن این ظروف از اسفنج زبر و سیم ظرفشویی استفاده نکنید چون با این کار پوشش داخلی ظرف آسیب میبیند و احتمال آزاد شدن مواد سمی آن افزایش مییابد.

 

خش‌دارها را دور بیندازیداز ظروف تفلونی که دچار آسیب شده‌اند و در اثر شست‌وشو یا کشیدن قاشق خراش‌هایی در آنها ایجاد شده است به هیچ وجه استفاده نکنید. احتمال ورود مواد زیانآور به بدن از طریق ظروف تفلونی که هنگام پخت‌وپز آسیب دیده‌اند، بیشتر است.

 

ظروف تفلون را تعمیر نکنید: به هیچ وقت برای صرفه‌جویی در اقتصاد خانواده ظروف تفلون را بازسازی نکنید. نوع ماده مصرفی و شیوه کار واحدهای بازسازی ظروف تفلون مورد تایید وزارت بهداشت نیست. بررسی‌های آزمایشگاهی روی موش‌ها نشان داده است که بازسازی غیربهداشتی ظروف و حتی استفاده از ظروفی که در کارخانه‌های بدون پروانه وزارت بهداشت و استاندارد ملی ایران ساخته می‌شود، می‌تواند بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان کبد، بیضه، پستان و پانکراس را در پی داشته باشد.

این ظروف تفلون هستند که شایعات زیادی در زمینه سرطانی بودن آنان وجود دارد در این مطلب در مورد صحت این قضیه تحقیقاتی انجام داده ایم با ما همراه باشید.

در این مطلب آمده است: اکثر ما در کابینت های خانه مان انواع و مدل های مختلف قابلمه و تابه هایی داریم که نمی دانیم کاربرد هر کدام برای چیست. اگر چه شاید در نگاه نخست این موضوع برای بسیاری از مردم چندان مهم جلوه نکند، اما با کمی تحقیق و مطالعه مطالب مربوط به سلامت و بهداشت و. متوجه خواهیم شد که انتخاب ظرف مناسب برای پخت غذا بسیار مهم است، چرا که طبخ غذا در برخی از ظروف ممکن است صدمات جبران ناپذیری به اعضای خانواده زده و موجب بروز برخی بیماری ها شود.
یکی از متخصصان تغذیه درباره سلامت انواع قابلمه ها و تابه ها می گوید: آنچه که خیلی مهم تر از مارک قابلمه و تابه های آشپزخانه می باشد نوع موادی است که در ساخت آن ها بکار رفته و همچنین میزان ضخامت و اندازه این ظروف است. میزان رسانا بودن هر ظرفی در برابر حرارت با یکدیگر فرق می کند و بستگی به نوع مواد سازنده آنها دارد. بنابراین انتخاب این ظروف بهتر است نسبت به نوع غذا و پخت و پزی که می خواهیم در آنها انجام دهیم، صورت گیرد. ظروفی که برای پخت و پز استفاده می کنیم می توانند طعم و مزه غذا را تغییر دهند و این تغییر مزه بستگی به مقدار ماده ای دارد که از ظروف پخت و پز به داخل مواد غذایی نفود می کند.
«
مسعود فیروزکوهی» ادامه می دهد: هر ظرفی که برای پخت و پز استفاده می کنیم مقداری از فلز خود را به داخل مواد غذایی که در آن در حال پختن می باشد وارد می کند و مخصوصاً در درجه حرارتهای بالا این مقدار بیشتر می شود. میزان نفوذ فلز از ظرف پخت و پز به داخل مواد غذایی بستگی به نوع غذا (اسیدی قلیایی) دارد. تمام مواد اعم از فلز و غیره در اثر حرارت اتمها و مولکولهای خود را از دست می دهند، به ویژه اگر در یک محلول اسیدی و یا قلیایی قرار گیرند این واکنشها سریعتر می شوند.
«
فیروزکوهی» به ظروف آلومینیومی اشاره می کند و می گوید: رایج ترین ظروف پخت و پز، قابلمه های آلومینیومی هستند که قدرت انتقال حرارت را بخوبی دارا می باشند. این قابلمه ها به راحتی تمیز و شسته می شوند و گران هم نیستند. اما اشکالاتی هم دارند، یکی از این اشکالات عمده که می توان به آن اشاره کرد تاثیر زیاد ظروف آلومینیومی بر مواد غذایی در حال پختن در آن می باشد، ظروف آلومینومی بیشتر مولکولهای خود را به درون غذایی که در آن در حال پختن می باشد وارد می کند و اگر این غذا مواد اسیدی داشته باشد میزان آلومینیوم که وارد غذا می شود بیشتر است. این ظروف باعث تغییر رنگ غذایی که این مواد (گوجه فرنگی، لیموترش، سرکه و زرده تخم مرغ) در آنها وجود دارد، می شوند. تئوریهایی وجود دارد مبنی بر اینکه وجود آلومینوم در غذا می تواند عامل کمک کننده ای در بروز بیماری آلزایمر باشد و البته این هنوز در حد تئوری است و ثابت نشده است.
وی درباره ظروف مسی نیز می گوید: قابلمه و تابه مسی نیز ظروف خوبی برای پخت و پز هستند. زیرا مس رسانای خیلی خوبی برای حرارت می باشد و در نتیجه مواد غذایی که در یک قابلمه مسی در حال پختن هستند بطور مساوی و یکسان حرارت دیده و می پزند در نتیجه کیفیت غذای پخته شده بهتر است. نیازی نیست هنگامی که از ظروف مسی برای پخت و پز استفاده می کنیم حرارت بسیار زیادی به آن بدهیم. حرارت کم تا متوسط برای پختن مواد غذایی کافی است. بنابراین میزان حرارتی را که به ظروف حین پختن غذا می دهید رعایت کنید، ظروف مسی حرارت خیلی بالا نیاز ندارند. اما از طرفی تماس مستقیم مواد غذایی با مس چندان مطلوب نمی باشد زیرا ممکن است باعث تغییر انسجام مواد غذایی شود از این رو ظروف مسی که لعاب داده می شوند، ظروف بسیار مناسبی برای پخت و پزمی باشند. هر زمان که بر اثر استفاده زیاد و یا شستشو این لعاب از بین برود میتوان مجددا آنرا روکش لعاب داد.
وی تاکید می کند: هرگز ظروف مسی را قبل از اینکه مواد غذایی داخل آن بریزیم بر روی حرارت قرار ندهیم زیرا باعث از بین رفتن پوشش قلع روی آن می شود و به آن صدمه میزند.
این متخصص تغذیه درباره مزایا و معایب ظروف چدنی نیز می گوید: ظروف چدنی رسانای بسیار خوبی بوده و حرارت و گرما را برای مدت طولانی در خود نگه می دارد و از طرفی به علت ماده تشکیل دهنده این ظروف حرارت و گرما در تمام نقاط این ظروف یکسان است و از داغ شدن نقطه ای جلوگیری می کند. ظروف چدنی هم درون فر و هم بر روی اجاق گاز قابل استفاده اند. ظروف چدنی منبع خوبی برای تأمین آهن مورد نیاز بدن می باشند زیرا استفاده از این ظروف باعث زیاد شدن آهن در مواد غذایی که در حال پختن می باشد، است. این ظروف برای مواردی از پخت و پز مانند سرخ کردن و یا تفت دادن مناسبترند. از آنجایی که ظروف چدنی شکننده می باشد. اگر خوب نگهداری نشود احتمال زنگ زدن آن وجود دارد.
فیروزکوهی ادامه می دهد: بسیاری از تولید کنندگان این ظروف، آنها را با یک پوشش لعاب می پوشانند، برای این که مواد به ظروف چدنی نچسبد، باید ابتدا این ظروف چدنی را با روغنهای خنثی مانند روغن سبزیجات (کانولا، تخم آفتابگردان) و یا روغن نارگیل چرب کرده و سپس ظرف را به مدت کمی حرارت داده و سپس از روی حرارت برداشته و اگر روغن اضافی در ظرف بود آنرا با دستمال پاک کنید. بدین ترتیب این ظروف سطح نچسب پیدا می کنند و مواد غذایی به آنها نمی چسبد.
وی در توضیح موارد مصرف ظروف استیل نیز می گوید: ظروف استیل نیز دارای کیفیتهای مختلفی می باشند و این بستگی به نوع فلزی دارد که با همدیگر ترکیب می شوند تا آلیاژ استیل را بوجود آورند. ماده اولیه ظروف استیل فلز آهن است و می تواند با 8 آلیاژ مختلف ترکیب شود و فلزات اصلی تشکیل دهنده ظروف استیل، نیکل و کروم می باشند.از آنجایی که ظروف استیل رسانای خوبی برای حرارت نیستند لذا بعضی از تولید کنندگان برای رفع این اشکال، قمست بیرونی انتهای این ظروف راکه بر روی حرارت قرار می گیرد، از سایر فلزات که رسانای خوبی هستند مانند مس و آلومینیوم می سازند. بدین ترتیب این ظروف می توانند برای پخت و پز بسیار مناسب شوند. قابلمه استیل برای پختن سبزیجات بسیار مناسبد چون به علت نازک و سبک بودن این ظروف، آب داخل آن سریع بجوش آمده و می توانیم سبزیجات را در آب جوش بریزیم تا بپزد.
یکی از مزایای این ظروف این است که نفوذ فلز سازنده این ظروف به داخل مواد غذایی که در آن در حال پختن است بسیار کم می باشد. بنابراین از امتیازات این ظروف براحتی تمیز شدن آن و کمتر واکنش نشان دادن نسبت به غذاها می باشد این ظروف طعم و مزه غذا را به میزان بسیار کمی تغییر می دهد. از دیگر مزایای این ظروف این است که حرارت بالا برای این ظروف خطرناک نمی باشد چون ماده سازنده آن بسیار قوی و محکم است. این ها مورد خوبی برای سرخ کردن و تفت دادن می باشند. از آنجایی که این ظروف بر خلاف سایر ظروف ضد زنگ می باشند ظروف بسیار بادوامی هستند. البته پختن غذاهایی که حاوی مواد اسیدی هستند در داخل این ظروف سبب می شود که مقدار بسیار کمی از کروم تشکیل دهنده این ظروف به داخل غذا نفوذ کند ولی ظروف استیل به علت خالص بودن فلز تشکیل دهنده آن ظروف مطمئن تری هستند.
وی توصیه می کند: غذاهای بسیار ترش و اسیددار مانند ریواس پخته شده، گوجه فرنگی را در این ظروف نگهداری نکنیم.
فیروز کوهی درباره ظروف تفلون نیز بیان می کند: تمامی ظروف نچسب، از یک ماده شیمیایی به نامpolytetrafluoroethylen ساخته می شوند. این ظروف برای پختن و یا سرخ کردن غذاهایی مانند ماهی و درست کردن نیمرو، مخصوصاً اگر با درجه حرارت متوسطی پخت شوند بسیار مناسب ترند. تمیز کردن این ظروف بسیار راحت می باشد. در ضمن باید مراقب باشیم که هنگام شست و شوی این ظروف سطح نچسب آنها را خراش نیندازیم. هرگز ظروف نچسب قابلمه و یا تابه را در حالیکه خالی است بر روی حرارت بیش از350 درجه سانتیگراد قرار ندهید و هرگز ظروف تفلون را در حالیکه داغ هستند آب سرد بر روی آن نریزید. بطور کلی، ظروف تفلون را برای مواردی که می خواهید از درجه حرارت خیلی بالا استفاده کنید، بکار نبرید. موقع استفاده ازاین ظروف حرارت باید ملایم تا متوسط باشد. هنگام استفاده از این ظروف مخصوصاً هنگام سرخ کردن از روغن کمتری استفاده می کنیم که این از مزایای این ظروف می باشد. ماده شیمیایی بکار رفته در ظروف نچسب –PTFE- مشکوک به سرطان زایی می باشد. زیرا در مراحل تولید این ظروف موادی آزاد می شوند که سرطان زا هستند، محققان اگرچه هنوز به نتیجه قطعی و محکم نرسیده اند، اما هشدار می دهند که در استفاده از این ظروف احتیاطات لازمه را رعایت کنیم.
این متخصص تغذیه و کارشناس اداره غذاو دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به ظروف پیرکس نیز اشاره می کند و می گوید: این ظروف برای استفاده داخل فر و یا مایکرویو ظروف مناسبی هستند و نباید آنها را بر روی اجاق گاز و حرارت مستقیم گذاشت. میزان نفوذ مولکولهای مواد سازنده این ظروف به درون غذا بسیار ناچیز می باشد. در نتیجه بر روی طعم و مزه غذا تاثیر گذار نیستند.
وی بیان می کند: آلومینوم، مس، تفلون، استیل و چدن همه اینها می توانند از ظروف پخت و پز در آشپزخانه ما باشند. بسیاری از آشپزهای حرفه ای معتقدند که خریدن یک سری کامل از قابلمه ها و تابه ها فکر چندان خوبی نیست زیرا یک تولید کننده بندرت ظرفی تولید می کند که برای تمامی موارد پخت وپز در آشپزخانه مناسب باشد، بنابراین باید دید که خود شما به چه ظرفی نیاز دارید و برای چه نوع پخت و پزی می خواهید از آن استفاده کنید. بنابراین ظروفی را خریداری کنید که پس از چند سال استفاده، شکل ظاهری خود را از دست ندهند و یا باصطلاح کج و معوج نشوند و همچنین نسوزند و از طرفی رسانای خوبی باشند. خریدن ظروف با کیفیت یعنی استفاده کردن ازاین ظروف برای سالیان سال.

 

نکات ضروری بیمه تکمیلی 1397

نکات ضروری در خصوص بیمه تکمیلی اتحادیه لوازم خانگی فلزی ـشپزخانه سال 1397

 

لطفا قبل از استفاده از بیمه مکمل درمان موارد ذیل را با دقت مطالعه فرمائید.

در صورتیکه بیمه شده دوره انتظار را سپری نموده باشد(دوره انتظار زمانیست که بیمه گر تعهدی نسبت به پرداخت خسارت بیمه شده ندارد)سپس به روش های ذیل استفاده از بیمه تکمیلی مقدور خواهد بود.

استفاده از خدمات بیمه تکمیلی درمان به دو صورت امکان پذیر می باشد:

الف دریافت معرفی نامه:

در صورت نیاز به بستری شدن یا عمل جراحی یا انجام آنژیوگرافی خواهشمند است در صورتی که مراکز طرف قرارداد امکان صدور آنلاین معرفی نامه را نداشته باشند 1 روز قبل از مراجعه به مراکز درمانی مدارک ذیل را به واحد صدور مربوطه تحویل نمائید.

1-اصل دستور پزشک جهت بستری- جراحی- آنژیوگرافی.

2-تصویر جواز کسب

3-کپی مدارک شناسائی:

تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه تصویر کارت ملی تصویر صفحه اول دفترچه بیمه برای بیمار و سرپرست در صورت تحت تکفل بودن تصویر مدارکبیمه شده اصلی(شناسنامه صفحه اول و دوم و کارت ملی) الزامی میباشد.

4-تصویر کارت شناسائی بیمه تکمیلی.

5-در صورتی که قبلا بیمه شده معرفی نامه از شرکت بیمه دریافت کرده باشد میبایست نسبت به بسته بودن سقف بستری مربوط به آن توسط مرکز درمانی اطمینان حاصل نماید تا بتواند مجدد معرفی نامه دریافت نماید .

6-در صورتیکه بیمه شده صاحب جواز نباشد ارائه معرفی نامه از اتحادیه به بیمه آسماری تاریخ همان روز الزامی می باشد.

ب-تشکیل پرونده خسارت:

1-ارائه اصل دستور پزشک با مهر پزشک مربوطه و اصل پرونده بستری همراه با تمامی ریز هزینه های انجام شده در بیمارستان و مدارک شناسائی بند (الف-2والف- 3).

در صورت انجام کلیه کارهای سرپایی ارائه اصل دستور پزشک با مهر پزشک مربوطه و کپی گزارش و اصل قبض پرداختی با مهر مرکزدرمانی الزامی می باشد.

 

ضمنا برای فرزندان ذکور از 18 تا 26 سال ارائه گواهی اشتغال به تحصیل الزامیست و برای فرزندان مونث 15 سال به بالا ارائه صفحه دوم شناسنامه الزامیست.

لازم به ذکر است در صورت بستری یا جراحی فقط تا دو ماه پس از ترخیص و در صورت انجام کارهای پاراکیلینیکی تا دو ماه ارائه مدارک به دفتر بیمه الزامی است.

سامانه پیام کوتاه:انتقادات و پیشنهادات 30003503457000

پاسداران - نبش دشتستان پنجم پلاک 66- طبقه ششم واحد19-تلفن:6-22898731

برگزاری نشست مشترک اتاق اصناف و اتاق بازرگانی ایران در حوزه کسب و کارهای نوین

 نشست مشترک اتاق بازرگانی و اتاق اصناف ایران با فعالان حوزه کسب و کارهای نوپا در جهت تشکیل کارگروهی برای بررسی راهکارهای بهبود کسب‌وکار های نوین به میزبانی اتاق بازرگانی ایران از سوی کمیسیون فناوری‌اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران با حضور محمد طاهر فاضلی مدیر کسب و کارهای نوین اتاق اصناف ایران،غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران و محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، در ابتدای جلسه، محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات واقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران ضمن خوش آمد گویی به نمایندگان کسب و کارهای نوین به تشریح عملکرد و بیان هدف برگزاری این نشست پرداخت.

طلایی گفت: بخش خصوصی ما توان و ظرفیت فراوانی در حوزه فاوا دارد، اما متأسفانه مشکلات زیادی در حوزه قوانین و مقررات این حوزه وجود دارد و ما نتوانسته‌ایم رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد با تشکیل این کمیته مشترک میان دو اتاق غیردولتی، بتوان این مشکلات قانونی را جمع‌آوری، پیگیری و برای رفع آن‌ها تلاش کرد.

طلایی افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور باعث تسهیل رشد و توسعه می‌شود و دولت‌های منطقه فعالیت‌های زیادی برای توسعه فاوا داشته و سعی کرده‌اند محیط مناسبی را برای این امر به وجود آورند چراکه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث رشد سایر بخش‌ها هم می‌شود.

مدیر کسب و کارهای نوین اتاق اصناف ایران نیز در این نشست با اشاره به نشست استارت آپ های منتخب الکامپ در اتاق اصناف که هفته گذشته در اتاق اصناف ایران برگزار شد، گفت: اتاق اصناف ایران با بررسی مشکلات و چالش های پیش روی استارت آپ ها نقش اتاق اصناف و بازرگانی را در جهت رفع مشکلات آنها بسیار حیاتی می داند.

محمدطاهر فاضلی افزود: تشکیل کارگروه مشترک میان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق اصناف ایران با هدف پی‌گیری و حل چالش‌ها و مشکلات شرکت‌های نوپا و نوآور اقدامی مفید برای استارت آپ هاست و می تواند موانع را هموار سازد.

فاضلی اضافه کرد: گام های بزرگی که امروز در جهت رفع مشکلات کسب و کار های نوپا برداشته می شود تا آنها را تبدیل به کسب و کاری عظیم کند باعث حل مشکلات کسب و کارهای اینده می شود و این امر با همکاری اتاق اصناف ایران و اتاق بازرگانی امکان پذیر است.

در ادامه اکبرنژاد مشاور فناوری طالاعات اتاق اصناف ایران با اشاره به  اینکه  روی آوردن به کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپی شدن به نقطه عطفی در جریان اشتغال کشور بدل شده است و باید  از این کسب‌وکارهای نوپا حمایت کافی به عمل آید افزود :

بی‌تردید بازار اشتغال جوانان با حمایت از این استارت آپ ها داغ‌تر خواهد شد. کمیل اکبرنژاد افزود : شکی نیست در سالی که قرار است تولید و اشتغال رونق بگیرد، حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان، می‌تواند کاتالیزری باشد که به فضای کسب‌وکار رونق ببخشد. با وجود صدها هزار دانش‌آموخته دانشگاهی و ذهن‌های خلاقی که هر کدامشان می‌تواند مدیریت یک استارت‌آپ را برعهده بگیرد، حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی، کشور را در مسیر اشتغال‌زایی، تولید علم و توسعه متوازن رهنمون خواهد کرد.

اکبرنژاد افزود :در صورت حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی، علاوه بر این‌که تولید و اشتغال در کشور جان می‌گیرد، در رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز توسعه و قرار گرفتن ایران بر بام علم و فناوری منطقه هم کمک خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست با اشاره به ائتلاف اتاق ایران و اتاق اصناف برای تشکیل کارگروه پی‌گیری مشکلات کسب‌وکارهای نوپا و نوآور گفت: این اقدام مبارک مایه امیدواری است، همچنین شما می‌دانید که سه اتاق غیردولتی اصناف و تعاون و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دبیرخانه سه اتاق تشکیل داده‌اند و تلاش می‌کنند مسائلشان را با یکدیگر حل کنند.

غلامحسین شافعی در ادامه  موضوع مقاومت در برابر تغییرات تکنولوژیک را مورد توجه قرار داد و گفت: اگر شرایط گذشته را بررسی کنیم می‌بینیم که همیشه در برابر تغییرات مقاومت بوده است و نباید از این موضوع ناامید شد.

ویافزود: مقاومت در برابر تغییر در کشور ما ریشه تاریخی دارد و در حال حاضر هم در مورد بعضی استارت‌آپ‌ها این مقاومت وجود دارد اما به نظر بنده توفیق خیلی سریع‌تر حاصل می‌شود. نباید این مقاومت‌ها را خیلی بزرگ فرض کرد و باید تلاش کنیم که رفع شوند.

محمدرضا جعفریان مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران نیز به بیان چالش های مالیاتی و حقوقی استارت آپ ها پرداخت و آنها را از راهکارهایی برای حل این مشکلات آگاه ساخت.

در ادامه کار این نشست، نمایندگان استارت آپ های دعوت شده به بیان نقطه نظرات خود در این زمینه پرداختند و خواستار حمایت اتاق اصناف ایران و اتاق بازرگانی ایران در زمینه های تنظیم مقررات، اخذ مجوزها، سرمایه گذاری، مالیات و نظارت شدند.

منبع : اتاق اصناف ایران 

کد شناسه به لوازم خانگی رسید

 بعد از ۴ گروه کالایی سلامت محور، دخانیات، تجهیزات سیم کارت خور، پوشاک کد شناسه کالا تا اوایل ماه ِ آینده برای لوازم خانگی هم اجباری خواهد شد.

مدیرکل بازرگانی داخلی وزارت صنعت ،معدن و تجارت در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کد شناسه حاوی شناسنامه ای است که شامل اطلاعاتی از کالا است و ضمن شفافیت مسیر تجارت حقوق مصرف کننده را نیز با اطلاع از صحت اطلاعات کالا حفظ می کند.

عباس تابش با اشاره به کلاس های آموزشی که برای بخش خصوصی این دسته از گروه های کالایی برگزار می شود ادامه داد: ثبت سفارش گروه کالاهای اعلام شده منوط به ورود اطلاعات کالا در سامانه جامع تجارت از سوی وارد کنندگان است که در نهایت منجر به دریافت کد شناسه کالا از سامانه می شود.

وی تصریح کرد: با شناسه دار شدن گروه های کالایی بازرسان می توانند با خواندن بارکد، کالاهای بی هویت را از کالاهایی که از مبادی رسمی وارد کشور شدند تشخیص دهند.

مدیرکل امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: طبق ماده ۷ قانون، کالاهایی که قبل از الزام به دریافت کد شناسه گروه کالایی در کشور موجود باشد نیز از طریق کارگروه ملی باید تعیین تکلیف شود تا تمامی کالاهای گروه مربوطه شناسنامه دار شوند.

منبع: اتاق اصناف ایران

سامانه جامع انبارها عملیاتی می شود

 در توافق وزارت صنعت با سازمان گمرک تنها انبارهای مجاز ثبت شده در سامانه جامع انبارها محل نگهداری کالاهای ترخیصی خواهد بود.

مدیرکل بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اعلام این خبر گفت: چهار صد هزار انبار مجاز در سامانه جامع انبارها ثبت نام کردند که این میزان ۹۰ درصد مقاصد سامانه بارنامه را شامل می شود.

وی با اشاره به لزوم ثبت نام مابقی انبارها افزود: در توافقی که با گمرک انجام شده و اتصال راهداری تا هفته آینده به سامانه جامع انبارها، به زودی تنها انبارهای شناسایی شده مقصد بار خواهند بود و بارنامه نیز به مقصد انبارهای مجاز سامانه صادر خواهد شد.

تابش با اشاره به فعال شدن سامانه بارنامه بر خط که امکان فرار بارنامه ای را حداقلی کرده تصریح کرد: با عملیاتی شدن سامانه جامع انبارها در تعامل سازمان های همجوار فقط انبارهای مجاز محل دپوی کالاهایی که مسیر تجارت رسمی را طی کردند، خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: دستگاه های نظارتی با مابقی انبارهایی که کالا نگه داری می کنند در حکم قاچاق برخورد خواهند کرد.

منبع : اتاق اصناف ایران

سهم صنوف تولیدی در صادرات غیرنفتی افزایش می یابد/ اصناف توان رقابتی بالایی دارند

دبیرکل اتاق اصناف ایران با تبریک روز صادرات به همه فعالان اقتصادی گفت: با توجه به توان بالای بنگاه های اقتصادی در تولید، باید سهم صادرات صنوف تولیدی در صادرات غیرنفتی کشور افزایش یابد.

علی عوض پور در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به مناسبت ۲۹ مهر ماه ؛ روز صادرات افزود: در حال حاضر بخشی از سبد صادراتی کشور توسط فعالان بنگاه های تولیدی صنفی صورت می پذیرد و اگر حمایت های لازم از این بخش صورت بگیرد، این سهم افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: با توجه به هدف گذاری شورای عالی صادرات و در راستای حمایت از بنگاه های صنفی و تعاملات صورت گرفته ، از سال آینده سهم صادراتی اصناف افزایش می یابد.

دبیر کل اتاق اصناف ایران افزود: آمار صادرات اصناف اکنون سالانه ۵۰۰ میلیون دلار است؛ در حالی که می توان با تجمیع توانایی ها و برنامه ریزی در یک بازه زمانی یک ساله آن را به سه تا چهار برابر افزایش داد.

وی افزود: بنگاه‌های کوچک و متوسط سهم بالایی در اقتصاد، تولید، صنعت و صادرات کشورها دارند و از آنجا که تعداد بنگاه‌های کوچک و متوسط در هر کشوری بالاست، سهم بسیار زیادی نیز در تقویت اقتصاد دارند. به دلیل پایین بودن هزینه‌های بالاسری این بنگاه‌های تولیدی، قیمت تمام شده محصولات آنها کاهش می‌یابد و از این رو مزیت رقابت بالایی دارند.

عوض پور تاکید کرد: در بیشتر کشورهای جهان توجه ویژه‌ای به توسعه این بنگاه‌ها می‌شود، و باید یکی از اولویت‌های دولت دوازدهم نیز حمایت جدی از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط باشد که  با اختصاص یارانه تولید به این بنگاه‌ها سهم صادراتی را افزایش دهند تا از میزان وابستگی به درآمدهای نفتی کاسته شود.

منبع: اتاق اصناف ایران