نقشه برداری ادراکی

نقشه برداری ادراکی یک تکنیک هندسی است که توسط بازاریاب ها  برای تحلیل بازار استفاده می شود و تلاش می کند به شکل بصری ادارکات موجود از مشتریان بالقوه و بالفعل  را ترسیم کند. در حالت کلی، جایگاه محصول، خط تولید محصول، جایگاه برند به شکل نسبی با رقبا در این دیاگرام های هندسی نمایش داده می شود.
نقشه های ادراکی میتوانند هرتعداد که لازم بود بُعدداشته باشند ولی معمول ترین آنهادو بعدی است. بعنوان مثال نقشه ادراکی زیر که از روی مشتریان ایجاد شده است، اتومبیل های متنوعی را در دو بعد اسپورت/ رسمی و لوکس/مقرون به صرفه نمایش می دهد. همانطور که مشاهده می کنید، این نمونه نقشه در خودروی Porsche و Plymouth را کاملا در نقاط مقابل هم نمایش می دهد.
 
 خودروهایی که در جایگاهی نزدیک به هم در این جدول قرار گرفته اند از نظر مشتری در جایگاه مشابه همدیگر قرار گرفته اند. بعنوان مثال مشتریان خودروهایی مانند Buick، Chrysler و Oldsmobile در جایگاه مشابهی نسبت به هم قرار می دهند. این نشان می دهد که این خودروها رقیبان نزدیکی به هم هستند و در یک گروه رقابتی قرار گرفته اند. شرکتی که قصد ارائه خودرو جدیدی را داشته باشد به دنبال انتخاب یک فضای خالی در این جدول می گردد تا کمترین رقیب را داشته باشد.
نمایش ادراکات مشتری از یک سری محصول مرتبط به هم فقط بخشی از ماجرا است. بسیاری از نقشه های ادراکی هستند که نقطه ایده آل مدنظر مشتری را ترسیم می کنند. نقاطی که روی دیاگرام های چنین نقشه هایی گذاشته می شود، نشانگر ترکیب ایده آل، دو بُعد از دید مشتری است. هر نقطه ای که روی این جدول قرار دارد، نشانگر ترکیب ایده آل دو بُعد از جدول با یکدیگر است. بخش هایی که تعداد زیادی نقطه در آن کنار هم جمع شده اند، نشان دهنده بخش بندی بازار هستند. مکان هایی که تعداد نقاط موجود در آن ها کمتر است، بعنوان حفره های تقاضا شناخته می شوند.
 
 
شرکتی که بخواهد محصول جدیدی را ارائه کند باید به بخشی از جدول نگاه بیاندازد که چگالی نقاط در آن بیشتر است. اگر این نقشه با نقشه قبلی ترکیب شود و در نتیجه آن نوع محصول ایده آل و همچنین بخش های کم رقیب بازار مشخص بشود، خروجی خارق العاده ای می تواند داشته باشد. برای اینکار هر دو این عوامل در یک جدول یکتا جایگذاری می شوند.
برخی نقشه ها به جای استفاده از نقاط از بردارها در نمایش بخش های ایده آل استفاده میکنند. نقشه زیر که به قرص های آسپرین اختصاص دارد از دو بعد تاثیر گذاری و ملایمت تشکیل شده است. همچنین دو بردار برای نشان دادن حالت ایده آن نیز در آن وجود دارد. این تحقیق نشان میدهد که بخشی از بازار وجود دارد که تاثیرگذاری مهمتری عامل ذهنی آن ها است و بخش دیگری نیز وجود دارد که به دنبال قرص های ملایم تر می گردند.
 
 
همواره نیازی نیست که نقشه های ادراکی از تحقیقات با جزییات کامل ایجاد شوند و در برخی موارد اطلاعات کلی نیز کافی خواهد بود. همچنین نقشه های دیگری نیز وجود دارند که به آن ها نقشه های بصری (نقشه های قضاوت) گفته میشود که بر اساس دانش بازاریاب از وضعیت صنعت ایجاد میشوند و در اختیار مدیران قرار میگیرند. زمانیکه تحقیقات بازار با جزییات کامل انجام می شود، ممکن است که مشکلات هدفمندی خودنمایی کنند ولی خوبی آن در این است که اطلاعات به صورت مستقیم از طرف مصرف کنندگان ایجاد میشود. طبقه بندی های زیادی از فرایندهای آماری وجود دارد که میتواند اطلاعات خام جمع آوری شده را به یک نقشه ادراکی تبدیل کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید