هوش هیجانی و مزایا آن

 اکثر مدیران اجرایی بر این باورند که دانش مهمترین موهبت یا نعمت هر سازمان است. آنها باور می کنند که آگاهی مغزی، ذهنی و هوشیاری، موضوعی مهم در سازمان آنهاست، همان چیزی که موجب ایجاد رقابت در سازمان می شود لذا تلاش می کنند تا از هوش سازمانی بهره ببرند تا به یک رقابت صحیح دست یابند.
هوش سازمانی، به معنای کسب دانش و اطلاعات جامع از همه عواملی است که بر سازمان تاثیر می گذارد. منظور از همه عوامل یعنی اطلاعاتی که از مشتریان، ارباب رجوع، رقبا، محیط اقتصادی، محیط فرهنگی و فرایندهای سازمانی شامل: مالی، اداری، حفاظتی، تولیدی، منابع انسانی، بودجه و ... که تاثیر زیادی بر کیفیت تصمیمات مدیریتی در سازمان می گذارند.
هوش تجاری به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن مجموعه بزرگی از داده‌ها دریافت شده و پس از انجام تحلیلهایی بر روی آن و ایجاد گزارشهای سطح بالا مانند داشبوردها، مدیران سازمان را برای اخذ تصمیمات آنلاین یاری می‌رساند. هوش تجاری شامل مجموعه‌ای از نرم‌افزارها برای استخراج، تبدیل و بارگذاری (ETL)، انبار داده (data warehouse)، پرس و جو و گزارش گیری، تحلیل چند بعدی آنلاین (OLAP)، داده‌کاوی می‎باشد.
مزایای هوش تجاری
هوش تجاری برای سازمانی که آن را به کار می‌گیرد مزایای متعددی به ارمغان می‌آورد. هوش تجاری می‌تواند از انجام بسیاری از کارها بر اساس حدس و گمان پیشگیری کند، ارتباطات بین بخشهای مختلف سازمان برای برنامه‌ریزی فعالیتها را بهبود بخشد و به سازمان اجازه می‌دهد که به سرعت در مقابل تغییرات کسب و کار واکنش نشان دهد.
دسترسی سریع به اطلاعات و تحلیلها (بدون واسطه)
کاهش وابستگی به بخش IT  جهت تولید گزارشات مورد نیاز
توانمندسازی کاربران (کاربران وقت بیشتری برای تحلیل داده‌ها دارند تا آنکه مشغول جمع‌آوری داده‌ها و تهیه گزارشات باشند)
چابکی (agility)/انعطاف‌پذیری/کاهش هزینه‌ها

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید